birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Buca Cezaevi arazisi için hazırlanan plan yargıya taşındı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Buca Cezaevi’nin yıkılmasıyla boşalan araziyi yapılaşmaya açacak düzenlemenin iptali için yargıya başvurdu.

BİRGÜN EGE 27.10.2022 11:24
Buca Cezaevi arazisi için hazırlanan plan yargıya taşındı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Buca Cezaevi arazisini yapılaşmaya açacak bir düzenlemeye gitmesini yargıya taşıdı. Bakanlığın cezaevinin yıkılmasının ardından ortaya çıkan araziyi “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlemesine ilişkin işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir 6. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada söz konusu alanın rezerv yapı alanı olarak belirlenmesini gerektirecek herhangi bir teknik ve bilimsel gerekçe bulunmadığı kaydedildi.

Dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: "Dava konusu edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 24 Ağustos 2020 gün ve 163086 sayılı Makam Olur'u İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ edilmedi, Resmi Gazete’de yayımlanmadı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde duyurulmadı. Bakanlık tarafından 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nde yer alan hüküm gereği, herhangi bir veriye dayanmadan, tespit gerekçe raporu düzenlenmeden yapılan “Rezerv Yapı Alanı” belirlemesinin hukuka aykırı. Ayrıca yürürlükteki imar planlarına göre yapılaşması mümkün olan söz konusu alanın, yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere rezerv yapı alanı olarak belirlenmesini gerektirecek herhangi bir teknik ve bilimsel bir gerekçe bulunmuyor."

'NİTELİKLİ KENTSEL YAŞAM ALANINA İHTİYAÇ VAR'

Yoğunluk artışına değil, nitelikli kentsel yaşam alanına ihtiyaç olduğu belirtilen dava gerekçesinde, “Davanın gerekçelerinde rezerv yapı alanı olarak belirlenen bölgenin, konut artı ticaret yoğunluklu bir alana değil, jeolojik-jeoteknik etütlere uygun olarak mevcut yapılaşmaya yön verilmesi ve yol, yeşil alan, sosyal kültürel alanlar, meydan ve benzeri kamusal alanların arttığı nitelikli bir kentsel yaşam alanına ihtiyaç var” denildi.

Davanın gerekçeleri sıralanırken, yapı ve nüfus yoğunluğu çok yüksek kentsel yerleşik alanlarda kamuya ait parsel veya alanların ''Rezerv Yapı Alanı'' olarak belirlenmesinin, bölgenin ihtiyacı olan sosyal ve teknik altyapı alanlarını azaltıcı nitelikte plan değişiklikleri yapılmasına neden olacağı belirtildi. Bu tür alanlarda ''Rezerv Yapı Alanı'' belirlenmesinin kamu yararı içermediği vurgulanarak dava konusu işlemin hukuka, kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı olduğu ve bu nedenle iptaline karar verilmesi istendi.

BELEDİYE YENİ PLAN HAZIRLADI

Buca Cezaevi’nin yıkılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, arazinin rekreasyon ve otopark alanı olarak düzenlenmesini içeren nazım imar planları ekim ayı meclisinde kabul edilmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Hepimiz İzmirliyiz ve İzmir’e sahip çıkmaya çalışıyoruz. Biz Büyükşehir Meclisi olarak hukuktan önce hukukun da temeli olan kamu vicdanıyla hareket ediyoruz. Ve kamu vicdanı bize burayı bu şehre bir yeşil alan olarak kazandırmayı öngörüyor. Kamu vicdanı bunu söylüyor. Kamu vicdanı sahibi hiçbir kimse burada yeşil olmasın diyemez" şeklinde konuşmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol