birgün

18° AÇIK

Buca Cezaevi’nin yıkımına tepkiler sürüyor

İzmir’de yıkıma başlanan 62 yıllık Buca Cezaevi’ndeki asbest tehdidine karşı tepkiler sürüyor. İzmir Barosu da ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmasının ardından Buca Emek ve Demokrasi Güçleri de açıklama yaparak yıkımın yeniden planlanmasını talep etti.

BİRGÜN EGE 21.03.2022 13:17
Buca Cezaevi’nin yıkımına tepkiler sürüyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Adalet Bakanlığı kararıyla geçen yıl kapatılan Buca Cezaevi’nin 45 gün içerisinde yıkımının tamamlayacağı açıklandı. Yıkıma başlanmasının ardından İzmir Barosu da ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açarken, Buca Emek ve Demokrasi Güçleri de asbest tehdidine dikkat çekti.

Yapılan yazılı açıklamada, ”Yerleşim yerlerinin içinde kalması sebebiyle yıkım kararı alınan İzmir Buca Cezaevi’nin yıkımında asbest yönetmeliğine uyulmadığı iddia edildi. Firmanın 45 gün içinde yıkım işlemini tamamlamayı hedeflemesi asbest iddialarını güçlendirdi. Yıkımdan önce tahlillerin yapılmasını ve yıkımın yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirilmesinin önemini belirten uzmanlar, 45 gün içinde 69 bin metrekarelik alanın yönetmeliklere uygun olarak yıkılmasının mümkün olmayacağını söylediler” denildi.

Asbestin Buca halkına endişe verdiği belirtilen açıklamada, “Halk sağlığı hiçe sayılarak başlatılan yıkım sürecinin, bilim insanlarının görüşleri ve laboratuvar tahlil sonuçlarına göre yeniden planlanmasını istiyoruz. Hafızalarımızda çok derin acılar ve anılar bırakan Buca Cezaevi’nin yerine İş Merkezi yapılacağına yönelik duyumlar biz Buca halkını daha da kaygılandırmaktadır. Bu durum toplum vicdanını yaralayacağı gibi, zaten çok sorunlu olan Buca trafiğini iyice çekilmez hale getirecektir. Bu nedenle biz Bucalılar, Buca Cezaevi'nin yerini; bir bölümünün anı evi ve müze, diğer alanların sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılacağı, çok amaçlı bir toplum merkezi olarak yapılanmasını istiyoruz“ ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol