Buca’dan depremzedelere üç öğün sıcak yemek
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan ve Maraş başta olmak üzere 10 ili etkileyen depremlerin ardından Buca Belediyesi de yaraları beraber sarmak için harekete geçti. Bir yandan arama-kurtarma çalışmaları yürüten Buca Belediyesi ekipleri, diğer yandan da deprem bölgelerine gönderilen mobil mutfak tırı ile depremzedelerin sıcak yemek ihtiyacını karşılıyor.

Bölgede seferber olan Buca Belediyesi, Hatay Hassa’da 5 bin kişilik yemek kapasitesine sahip tam donanımlı mobil mutfak tırıyla günde 3 öğün yemek dağıtıyor. 6 aşçı, 4 teknik personel, 1 sağlık personeli, 2 şoför, 1 kepçe operatörü ve 16 operasyon personeliyle hizmet veren mobil mutfak, hem kurtarma ekiplerine hem de depremzedelere sıcak yemek ulaştırıyor. Belediyenin arama kurtarma ekibi BUCAKUT da 36 personel, 4 tam teçhizatlı arama kurtarma aracı, 2 ikram aracı ve 1 hayvan ambulansı ile harekete geçerek Osmaniye’nin ardından Adıyaman’daki çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan, ihtiyaç malzemesi bağışlamak isteyen yurttaşlar belediyenin yardım toplama merkezlerine akın ediyor. Gelen yardımlar belediye çalışanları ve gönüllülerin yardımıyla ayrıştırılıp paketlenirken, toplam 18 tır afet bölgesine sevk edildi.

HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, afet bölgesi için ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Tüm ekip ve ekipmanlarımızla vatandaşlarımız için mücadele vereceğiz. Bu üzücü günlerde onların yanında olmak ve bir nebze olsun vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.