birgün

8° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 17.12.2020 14:01

Buğday ve arpa ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, imalatta kullanılmak kaydıyla buğday, arpa, darı, cin mısırı ve kırık pirinç gibi tahılların ithalatında uygulanan gümrük vergisi 30 Nisan 2021'e kadar sıfırlandı. Gümrük vergisi daha önce yüzde 20 olarak uygulanıyordu.

Buğday ve arpa ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Buğday, arpa, darı, cin mısırı ve kırık pirinç gibi tahılların ithalatında gümrük vergisi 30 Nisan 2021'e kadar sıfırlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında 95/7606 sayılı ithalat rejimi kararının (1) sayılı ekininde yer alan 10. fasıldaki tablonun dip notunda değişiklik yapıldı.

Buna göre, imalatta kullanılmak kaydıyla buğday, arpa, darı, cin mısırı (mısır patlağında kullanılan mısır) ve kırık pirinç gibi tahılların thalatında uygulanan gümrük vergisi 30 Nisan 2021'e kadar sıfırlandı.

Bu kapsamda gümrük vergisi daha önce yüzde 20 olarak uygulanıyordu.

21 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2020’ye kadar buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri sıfırlanmıştı.

bugday-ve-arpa-ithalatinda-gumruk-vergisi-sifirlandi-817955-1.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol