birgün

24° AZ BULUTLU

Buldan ve Temelli ‘devam’ dedi

23 Şubat'ta 4'üncü Olağan Kongresi'ni toplayacak HDP'de, Eş Genel Başkanlar Buldan ve Temelli'nin, “Uygun bulunması halinde” göreve devam etmeye yönelik beyanda bulunduğu bildirildi. Eş Genel Başkanların bu kararlarını almadan önce Edirne Cezaevi’nde, Demirtaş ile görüştüğü de öğrenildi

SİYASET 24.01.2020 06:00
Buldan ve Temelli ‘devam’ dedi
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK

23 Şubat’ta Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda, “Daha güçlü parti” hedefiyle 4’üncü Olağan Kongresi’ni toplayacak HDP’de, yeni genel merkez yönetimini için isim belirleme çalışmalarına başlandı.

Daha önce “Sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek yeni dönemde Eş Genel Başkanlığa devam etmeyeceğini bildiren Pervin Buldan’ın karar değiştirdiği ve parti yönetimine, “Uygun bulunması durumunda göreve devam edeceği” yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Sezai Temelli’nin isteğinin bu yönde olduğu bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Buldan ve Temelli, geçen hafta Edirne Cezaevi’ne giderek kongre süreci hakkında eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ile görüştü. Demirtaş’ın bu görüşmede iki isme “Göreve devam etmelisiniz” yönünde görüş bildirdiği de öğrenildi.

BİRÇOK İSİM OLMAYACAK

HDP, 4’üncü Olağan Kongre’de parti yönetimini de yeniden şekillendirecek. 100 kişilik Parti Meclisi (PM) ve bu isimler arasından seçilen 25 kişilik MYK’de büyük değişiklikler yaşanacak. Parti Tüzüğü’nde bulunan, “En çok iki dönem üst üste görev alınabilir” hükmü nedeniyle Eş Genel Başkan Yardımcıları Alican Önlü, Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Acar Başaran, Hişyar Özsoy, Nimetullah Erdoğmuş ve Parti Sözcüsü Günay Kubilay, yeni dönemde parti yönetiminde yer alamayacak. Meclis Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da iki dönem kuralı nedeniyle Parti Meclisi ve MYK’ye seçilemeyecek. Oluç’un Grup Başkanvekilliği görevini sürdürmesi durumunda MYK’de, “doğal üye” olarak yer almayı sürdüreceği belirtildi.

Parti Meclisi’nde ise iki dönem kuralına takılan Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday gösterileceği ancak Sibel Yiğitalp, Züleyha Gülüm, Gülsüm Ağaoğlu, Ayhan Bilgen, Ali Kenanoğlu, Ali Ürküt ve Serpil Kemalbay Pekgözegü gibi isimlerin dışarıda bırakılacağı öğrenildi.

KUBİLAY HAKKINDA SORUŞTURMA

HDP Sözcüsü Günay Kubilay hakkında soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında HDP Genel Merkezi’ne polisler tarafından tebligat yapıldı.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Kubilay, Genel Merkez’de olmadığı için soruşturmaya dair bilgi verilmedi. Sadece TCK 301’den “Türkiye devleti ve kurumlarını aşağılama” iddiasıyla soruşturma açıldığına dair bilgi verildiğini öğrenildi. Soruşturmanın Kubilay’ın Parti Sözcüsü olarak yaptığı basın açıklamaları nedeniyle başlatıldığını belirtildi. Kubilay’ın önümüzdeki günlerde Ankara Adliyesi’ne giderek ifade vermesi bekleniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol