birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 31.07.2021 13:56

Buldan: Vicdanı sızlayan herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Konya'daki katliama ilişkin yaptığı açıklamada, "Konya’daki katliam karşısında vicdanı sızlayan herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir" dedi.

Buldan: Vicdanı sızlayan herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Konya'da daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Kürt ailenin evine yönelik silahlı saldırıda 7 kişinin katledilmesine tepki gösterdi. Buldan, "Başta İçişleri Bakanı, AKP ve onun küçük ortağı olan MHP yetkililerinin de bir an önce istifa etmesi gerekiyor" dedi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığı habere göre, Pervin Buldan, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (ANYAKAY-DER) Okmeydanı’nda gerçekleşen 2’nci Olağan Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

"Dün Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik bir aile sadece Kürt oldukları için hunharca, vahşice katledildi" diyen Buldan, "Kurşunlar Kürdün bedenine girerken ırkçılar, faşistler televizyon kanallarında bir kez daha bu katliamı normal bir ölümmüş gibi yansıttıklarına tanıklık ettik" ifadelerini kullandı.

Buldan, şöyle devam etti: "Hayır, bu katliam sıradan bir katliam değil, bu katliam göz göre göre gelen ırkçıların, faşistlerin aylardır organize ettiği, planladığı, arkasında büyük güçlerin olduğu, Kürtlerin katliamına onay veren bir zihniyetin girişimi sonucu gerçekleşti. Bu katliamı yapanların arkasında, 17 Haziran tarihinde İzmir İl Örgütümüzde Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilişinde katile, ‘İsmin ne abiciğim' diye soran polisin ve onunla aynı zihniyette olan bir anlayışın olduğunu biliyoruz. Bu katliamın televizyon kanallarında her akşam HDP’yi ve HDP şahsında Kürtleri kinle, nefretle düşman gösteren bir zihniyetin ürünü olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Televizyon kanallarında bu ülkede siyaset yapan HDP'yi ve HDP’ye oy veren 6 milyon insanı hedef gösteren zihniyetin ürünü olduğunu biliyoruz."

İSTİFA ÇAĞRISI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AKP ve MHP'li yetkilileri de istifaya çağıran Buldan, "Katliamın önünü açan, buna zemin hazırlayan Türkiye’yi tehlikeli bir tuzağın içine çekmeye çalışan bir anlayışın bundan sonra bu tür saldırıların gerçekleştirmemesi için birlikteliğe ihtiyaç var. Kürtler yalnız ve sahipsiz değildir. Eğer geleceğimizi, yarınlarımızı, Türkiye’nin demokratik geleceğini düşünürsek bu olay karşısında sadece Kürtlerin değil, tüm demokrasi güçlerinin, siyasi partilerin, kendisine insanım diyen ve Konya’daki katliam karşısında vicdanı sızlayan herkesin bu katliam karşısında saf tutması gerekir" ifadelerini kullandı.

"Buna dur demenin zamanının geldiğini herkesin bilmesi gerekir" diyen Buldan, şunları söyledi:

"Çok sıradan bir olaymış gibi Konya İl Emniyet Müdürü başta olmak üzere o bölgedeki valinin ve kaymakamın, il ve ilçe emniyet görevlilerinin bir an önce istifa etmesi ve o koltuğu bırakması gerekir. Sadece bununla sınırlı değil, bu ülkenin güvenliğinden sorumlu olan ve Sedat Peker’in ifşaatlarıyla her gün pisikleri, hukuksuzlukları, ahlaksızlıkları ortaya çıkan başta İçişleri Bakanı, AKP ve onun küçük ortağı olan MHP yetkililerinin de bir an önce istifa etmesi gerekiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol