birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.07.2018 14:36

Bülent Tezcan'dan tren faciasına ilişkin açıklama

Bülent Tezcan'dan tren faciasına ilişkin açıklama

CHP MYK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası CHP Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yaptı. Çorlu'daki 24 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasıyla ilgili konuşan Tezcan, "Bu olayın tüm yönleriyle araştırılması gerekir. Bu konuyu siyasal malzeme haline getirilmesi niyetinde değiliz. Bu konunun hiç kimse korunup kollanmadan incelenmesi gerekir. TBMM'nin bu konuyu etraflı olarak takip etmesi ve incelemesi gerekiyor. Olayla ilgili milletvekili arkadaşlarımız ayrıntılı bilgi aktarıyorlar. Bu meselenin herhangi bir biçimde geçiştirilmemesi gerektiğini. Sadece görünen sorumluların, perdenin arkasındaki bütün sorumluların ortaya çıkarılmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Tezcan'ın MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:

"Şehidimiz var. PKK saldırısı sonucunda bir askerimizi şehit verdik. Terörü lanetliyoruz. Teröre karşı en geniş toplumsal tepkiyi örgütlemek zorundayız. Bir kere daha şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Bir diğer acı haber bildiğiniz gibi Çorlu'daki vahim kaza, elim kaza. Şu anki tespitlere göre 24 vatandaşımızı kaybettik. Kayıplara Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimize ve acılı ailelere başsağlığı diliyorum.

Bu olayın tüm yönleriyle araştırılması gerekir. Bu konuyu siyasal malzeme haline getirilmesi niyetinde değiliz. Bu konunun hiç kimse korunup kollanmadan incelenmesi gerekir. TBMM'nin bu konuyu etraflı olarak takip etmesi ve incelemesi gerekiyor. Olayla ilgili milletvekili arkadaşlarımız ayrıntılı bilgi aktarıyorlar. Bu meselenin herhangi bir biçimde geçiştirilmemesi gerektiğini. Sadece görünen sorumluların, perdenin arkasındaki bütün sorumluların ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta basın camiaasında önemli bir olay yaşadık. Merkez medyada Habertürk basılı gazeteyi artık çıkarmayacağını, internet ortamında devam edeceğini söyledi. Basın dünyamız açısından, halkın haber alma hakkı konusunda üzücü bir olaydır. Belirli bir medya grubu özel olarak kollanırken, merkez medyada gazeteden vazgeçmek zorunda kalacak ekonomik koşulların yaratılması üzücüdür. Bir an önce bundan sonrasına ilişkin bu tip olayların yaşanmaması en büyük arzumuzdur.

Bugün AK Parti Genel Başkanı'nın Cumhurbaşkanı sıfatıyla yemin edeceği ve yeni bir dönemin başladığı söyleniyor. Bu bir yalandır. Aslında iki yıldan beri devam eden tek adam rejimi var. Meşrutiyeti tartışmalı anayasal yapısıyla yeni bir dönem diye yansıtılıyor. İşsizlik rakamları, açlık ve yoksulluk rakamları açıklandı. Açlık sınırında yüzde 22.8 artış var. Yoksulluk sınırında yüzde 17.6 artış olmuş. Milyonlarca yoksulun olduğu ülke bugünkü tek adam rejiminin ürünüdür. Yeni bir rejim değil, tarihin çöplüğünden alınan bir rejim yeniden hortlatılmaya çalışılıyor. Bugün başlayan rejimin adı sandıklı diktatörlüktür, yemin eden adamın adı sandıklı diktatördür. Kimse bunu yeni dönem diye sunmasın. Diktatörlüğün panzehiri demokrasidir. Önümüzdeki dönem demokrasiye daha güçlü sarılmak zorundayız.

Adalet yürüyüşünün birinci yıl dönümü. Milyonlar adalet özgürlük, hukuk değerleri etrafından Türkiye'nin her yerinde yüreklerini birleştirmişlerdi.

OHAL kanun hükmünde kararnamesini giderayak çıkarmadılar gelirken çıkardılar. Aynı rejim başka bir görüntüyle başlarken çıkardı bu kararnameyi. KHK'lar rejimi ile başlıyor. Önümüzdeki süreçte nasıl bir Türkiye yaratılmak istendiğinin delilidir. Sandıklı diktatörlüğün gelirken yaptığı KHK. Sürekli OHAL rejimini dayatmak istiyorlar. Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Abdülhamir Gül... Bunların hepsi FETÖ'yü temizledik. Peki temizlediysen 18 632 bin ihraç nereden çıktı. Barış Akademisyenlerini niye ihraç ettin yeniden. FETÖ'nün siyasi ayağı nerede? Kim siyasi ayak? Kamuoyunu aldatmaya çalışanlar, bu ihraçlarla sandıklı diktatörlüğün gelişini haber vermişlerdir.

ODTÜ'de öğrenciler gözaltına alındı. Milletvekili arkadaşlarımız takip ediyor.. Hangi yeni dönem. Öğrenciler protesto ediyorlar, AK Parti Genel Başkanını. Dünya ile yarışabilme kapasitesi olan evlatlarımız pankart açmışlar. Açtıkları pankart daha önce beraat etmiş bir pankarttır."

Eren Erdem'le ilgili haksız tutuklama kararı devam ediyor"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız