birgün

1° AÇIK

Buraya park edilmez!

Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’nde araba park yerini işgal eden iki eylemci otomobil kullanımıyla ortak yaşam alanlarının azaldığına dikkat çekti

YAŞAM 22.09.2015 07:50
Buraya park edilmez!
Abone Ol google-news
OLGU KUNDAKÇI
olgukundakci@birgun.net

Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü ve Avrupa Ulaşımda Hareketlilik ve Değişim Haftası dolayısıyla otomobil kullanımının azaltılması için Türkiye’nin çeşitli illerinde renkli etkinlikler düzenlendi. İstanbul Kadıköy’de sokakta arabaların park etmesi için ayrılan alanı işgal eden iki eylemci, otomobil kullanımının azaltılmasıyla insanların daha fazla ortak kullanım alanına sahip olabileceğine dikkat çekti. İşgal ettikleri alanda kitap okuyup çay içen eylemciler “Daha az otomobil kullanılsa arabaların park etmesi için ayrılan yerler yaşam alanlarımız olacaktı. Bu eylemle bunu göstermeyi amaçladık. Araba park yerini birkaç saatliğine de olsa parka dönüştürdük“ dedi.

Eylemcilerden Buket Atlı, “Ulaşımın tek yolu otomobil değil. Ancak Türkiye’de otomobile dayalı bir şekilde ulaşımımızı sağlıyoruz. İstanbul’da her gün 600 yeni araç trafiğe giriyor. Uygulanan ulaşım politikaları daha fazla otomobil alımını teşvik ediyor. Otomobil kullanımı havakirliliğine neden olarak sağlığımızı tehdit ettiği gibi fosil yakıt kullanımını artırarak iklim değişikliğine sebep oluyor. Biz toplutaşımanın geliştirilmesini talep ediyoruz. İnsanların bir gün de olsa araçlarını kullanmamayı deneyerek otomobilsiz yaşamın da mümkün olduğunu görmelerini istiyoruz“ diye konuştu.

OTOMOBİL KULLANIMI ARTIŞ GÖSTERİYOR

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC ) son raporuna göre dünyadaki sera gazı emisyonlarının yüzde 14’ü ulaşım kaynaklı. Avrupa Çevre Ajansı’nın verilerine göre 2009-2012 arasında kişi başına düşen otomobille seyahat sayısı yüzde 25,2 oranında arttı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun