birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 10.06.2017 19:14

Burgazada'da kamp yapan gençlere helikopterli polis baskını

Burgazada'da bulunan Madam Martha Koyu'nda kamp yapan gençlere polis şafak operasyonu gerçekleştirdi

Burgazada'da kamp yapan gençlere helikopterli polis baskını

BURAK ABATAY - @abatayburak

İstanbul Burgazada'da bulunan Madam Martha Koyu'nda kamp yapan gençlere polis ve zabıta sabaha karşı operasyon düzenledi. Deniz polisinin botlarla katıldığı operasyona Çevik Kuvvet, Olay Yeri İnceleme, Narkotik ve Helikopter de eşlik etti. Kamp yapan gençlerin çadırlarını tek tek arayan polis ekipleri 54 genci ise "ateş yaktıkları" iddiasıyla gözaltına aldı, 32 çadıra ise el konuldu. Karakolda alınan sorguları sonrasında gençler serbest bırakıldı.

Botlarla ve helikopterlerle çadırlara baskın yapıldı

İstanbul'da Prens Adaları'nın ünlü koylarından Burgazada'daki Madam Martha Koyu'nda haftasonunu değerlendirmek için gelen kampçılar bugün sabaha karşı 6.30'da polis ekiplerinin sesleriyle uyandı. Burgazada'da yaşayan yurttaşların ihbarı sonucunda denizden botlarla, havadan ise helikopter desteğiyle gerçekleşen operasyona çevik kuvvet ekipleri, narkotik ekipleri ve olay yeri inceleme ekipleri de katıldı.

Koyda bulunan 50-60 kadar çadıra baskın düzenleyen polis, kamp yapan gençleri tek tek çadırlarından çıkardı. Boşaltılan çadırları arayan polis 54 genci ateş yaktıkları gerekçesiyle gözaltına aldı. Suçlamayı kabul etmeyen gençler sağlık kontrollerinin ardından Burgazada karakolunda sorguya alındı. Sorgularından sonra serbest bırakılan gençler BirGün'e konuştu.

burgazada-da-kamp-yapan-genclere-helikopterli-polis-baskini-301162-1.
Fotoğraf: Sözcü

Polis hiçbir soruya cevap vermedi

Operasyon esnasında polislere "Ülkede bu kadar pislik ilçe varken onlara böyle niye dalmıyorsunuz da, İstanbul'un salak temposundan kendini doğaya atıp huzur depolamak isteyen, yaşları en fazla 25-30 olan, illegal iş yapmayan, doğa severlere şafak operasyonu yapıyorsunuz?" diye sorduklarını belirten gençler, sorularına cevap alamadıklarını aktardı.

Yakılan ateşten dolayı gözaltına alındıklarını söyleyen kampçılar, ateş yakıldı diye gösterilen yerlerin geçmişten kaldığını ve onlarla bir ilgisini olmadığını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol