birgün

24° AÇIK

Burhan Kuzu'nun oğlundan 'cinayet' iddiasına yanıt: İddialar asılsız, Sitokin Fırtınası’na maruz kaldı

Koronavirüsten yaşamını yitirdiği açıklanan eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun cinayete kurban gitmiş olabileceği iddiaları ardından oğlu Süleyman Kuzu’dan “İddialar asılsız” açıklaması geldi.

GÜNCEL 30.11.2020 14:02
Burhan Kuzu'nun oğlundan 'cinayet' iddiasına yanıt: İddialar asılsız, Sitokin Fırtınası’na maruz kaldı
Abone Ol google-news

Eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun koronavirüstren ölmediği, cinayete kurban gittiği iddiaları ardından oğlu Süleyman Kuzu açıklama yaptı. Kuzu, “Koronavirüse yakalandı. Tedavi sürecini yakından takip ettik. İki kez Sitokin Fırtınası’na maruz kalınca kurtarılamadı” dedi.

Bakırköy Adliyesi’ndeki bir uyuşturucu davasını etkilemeye çalıştığı iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen Kuzu’nun KOVID tedavisi gördüğü, ölümünden sonra duyulmuştu. ‘Aslında koronavirüsten ölmedi’ şeklindeki iddialar dolaşmaya başladı.

İddialar, Burhan Kuzu ile Fatma Mavi isimli spikerin beraber çekilmiş fotoğrafları üzerinden ortaya atıldı.

Fatma Mavi, 31 Ekim 2020’de öldürüldü. Mavi’nin evi, öldürülmesi ardından yakıldı ve yangın çıkmış izlenimi verilmeye çalışıldı. İddiaya göre korsan taksicilik yapan (beş suç kaydı bulunan) Ergin A, Fatma Mavi’yi boğup öldürmüş ve birlikte benzin aldığı arkadaşı Ali İlkay S.’nin yardımıyla evi yakmıştı. Öldürme sebebi, açıklamasına göre kıskançlıktı.

burhan-kuzu-nun-oglundan-cinayet-iddiasina-yanit-iddialar-asilsiz-sitokin-firtinasi-na-maruz-kaldi-811249-1.

Söz konusu iddialarda, Mavi’nin yeraltı dünyasıyla da yakınlığı olduğu iddia ediliyordu.

Bu olayda bir gün sonra ise Burhan Kuzu’nun koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Sosyal medyada çok aktif olduğu halde koronavirüse yakalandığını duyurmayan Burhan Kuzu’nun bir cinayete kurban gitmiş olabileceği iddiaları ortaya atıldı.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, bu iddiaları oğlu Süleyman Kuzu yanıtladı. Süleyman Kuzu şunları söyledi:

“Babam 17 Ekim’de rahatsızlandı. Ateşi yükseldi. Bana ‘Oğlum ne olur ne olmaz, bir test yaptırayım’ dedi. Hastaneye gitti. Testler yapıldı, pozitif çıktı. Ateşi yükseliyordu. Tedaviye aldılar. Birkaç gün sonra kan değerleri iyice düşmeye başladı. İlaçlara vücudu cevap vermiyordu.

SİTOKİN FIRTINASI DEDİLER

‘Sitokin Fırtınası’ diye bir durumdan bahsetti doktorlar. Bağışıklık sisteminin sağlam hücrelere yönelik bir saldırısı şeklinde. Bu her hastada olmuyormuş. Bir ara düzeldi kan değerleri. İyiye gitmeye başladı. Ama ikinci defa ‘Sitokin Fırtınası’ başlayınca bütün değerleri altüst oldu. Kan değerleri düştü, kurtarılamadı maalesef.

İlk günden itibaren biz de süreci yakından takip ettik. Durumu ağırlaşmadan önce telefonla da görüşebiliyorduk. Babamın tedavi gördüğü hastane en güvendiğimiz hastane. O yüzden oraya gittik zaten. Babamın hastalık süreçleri gözümüzün önünde gerçekleşti. Yapılan her işlemle ilgili bilgilendiriliyorduk. Her şeyi yakından takip ettik. Bu konudaki bütün iddialar asılsızdır. Hiçbir kıymeti yok.

DUYURMAK AKLIMIZA GELMEDİ

Olayın heyecanı ve üzüntüsü içinde babamın hasta olduğunu duyurmak aklımıza gelmedi. Zaten öyle hemen duyurmak gibi bir mecburiyet de yok. İnsan kendi derdine düşüyor. O telaş halinde aklımıza öyle bir şey gelmedi. Hastaneye her gün gidiyorduk ama babamı göremiyorduk. Gizli saklı bir durum da değildi ama o halde ne duyurmak geldi aklımıza ne de paylaşmak. Zaten babam da duyulmasını istemedi ‘gerek yok oğlum’ diyerek.”

Kuzu’nun tedavi gördüğü hastanenin ilgili birimleri de hastaların durumuyla ilgili açıklamayı ancak hasta yakınlarının yapabileceğini belirtti.

"HERKES FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTERDİ"

Burhan Kuzu’nun, Bahçelievler’deki evinde öldürülen Fatma Mavi adlı bir kadınla çekilmiş fotoğrafları da iddiaları körükledi. Süleyman Kuzu bu durumu şöyle değerlendirdi: “Babamın herkesle fotoğrafı olabilir. Beraber girdiğimiz birçok ortamlarda yüzlerce fotoğraf çektiren oluyordu. Bir siyasetçiydi. Parti mensupları da, vatandaşlar da fotoğraf çektirmek istiyordu. Başka partilerin mensupları bile… Bütün siyasetçilerin herkesle fotoğrafı olabilir. Yanına gelen birine ‘Sen kimsin, niye fotoğraf çektirmek istiyorsun’ diye hiçbir siyasetçi sormaz. Dolasıyla bu tür fotoğraflardan çıkarım yapmak, anlam yüklemek doğru olmaz.”

SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

Sitokinler bağışıklık sistemi tarafından salınan moleküler ağırlıklı çözünür proteinler… Hücreler arası etkileşim ve iletişimi sağlıyorlar. Aşırı ve kontrolsüz salındıklarında bağışıklık sistemi sağlam doku ve hücreleri de yok etmeye başlıyor. Ateş düşmüyor ve akciğer hasarı artarak kan değerleri düşüyor. Bu durum ‘Sitokin Fırtınası’ olarak tarif ediliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol