birgün

16° AÇIK

Burhaniye Belediyesi'nden 'Zeytinli Rock Festivali' açıklaması

Burhaniye Belediyesi, yasaklanan Zeytinli Rock Festivali'nin Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri içerisinde 18-30 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması için Belediye Meclisi'nde karar alındığını anımsattı. Festivalin organizatörlerinin bunu uygun görmediği belirtilen açıklamada, organizatörlerin yürütmeyi durdurma kararı için mahkeme kararını beklemek istedikleri ifade edildi.

GÜNCEL 18.08.2022 16:02
Burhaniye Belediyesi'nden 'Zeytinli Rock Festivali' açıklaması
Abone Ol google-news

Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığı tarafından yasaklanan Zeytinlik Rock Festivali hakkında yazılı açıklama yaptı.

Belediyenin açıklamasında, Belediye Meclisi'nde 4 gün olan Zeytinli Rock Festivali'nin Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali tarihlerini değiştirerek 18-30 Ağustos 2022 tarihlerinde yapmak üzere 13 güne çıkarılması kararı alındığı anımsatıldı.

Festivalin organizatörü Milyon Yapım Org. Tic. Ltd. Şti. yetkililerinin, Zeytinli Rock Festivali'nin 32. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri içerisinde yapılmasını uygun görmedikleri aktarılan açıklamada, organizatörlerin yürütmeyi durdurma kararı için mahkeme kararını beklemek istedikleri belirtildi.

"Gerici zihniyetlerin baskı ve tehditleri gençlerimizin idealleri ve coşkularını engelleyemeyecektir" denilen açıklamada, "İdari Mahkemenin vereceği karar sonrası her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu gençlerimizin ve müzikseverlerimizin bilmesini isteriz" ifadelerine yer verildi.

Burhaniye Belediyesi'nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Günlerdir ülke gündemini meşgul eden ve tartışılan “Burhaniye Zeytinli Rock Festivali yapılacak mı yapılmayacak mı?” tartışmaları ile ilgili Burhaniye Belediyesi olarak açıklama yapma gereği duymaktayız.

Belediyemizin kiracısı olan Milyon Yapım Org. Tic. Ltd. Şti’nin kiracısı olduğu yerde geleneksel hale gelen Zeytinli Rock Festivalinin gerçekleşmesine Kaymakamlıkça izin verilmemiştir. Belediye Meclisimizce alınan karar gereği Zeytinli Rock Festivalini, 4 gün olan 32. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivalimizin tarihlerini değiştirerek 18-30 Ağustos 2022 tarihlerinde yapmak üzere 13 güne çıkarılması kararı alınmıştı. Ancak Zeytinli Rock Festivalini yapan Milyon Yapım Org. Tic. Ltd. Şti. yetkilileri Zeytinli Rock Festivalinin 32. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri içerisinde yapılmasını uygun görmediklerini yürütmeyi durdurma kararı için mahkeme kararını beklemek istediklerini tarafımıza beyan etmişlerdir. Firmanın bu beyanından dolayı Zeytinli Rock Festivali programı, 32. Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali programından çıkarılmak durumunda kalınmıştır. 32.Burhaniye-Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivalimizi 25-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında 6 gün yapacağımızı tüm halkımıza ve kamuoyuna duyururuz.

Zeytinli Rock Festivalinin gerekli izin ve resmi yükümlülükleri kendilerine ait olmalarına karşın Festivalin gerçekleşmesi için her türlü girişimler tarafımızca yapılmıştır. Belirtmek isteriz ki Burhaniye Belediyesi olarak gençlerimizin özgürce festival coşkusunu yaşaması bizlerin önceliğidir. Laik Demokratik Atatürk Türkiye’sinde müziğin ve eğlencenin yasaklanması kabul edilemez. Gerici zihniyetlerin baskı ve tehditleri gençlerimizin idealleri ve coşkularını engelleyemeyecektir. İdari Mahkemenin vereceği karar sonrası her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu gençlerimizin ve müzikseverlerimizin bilmesini isteriz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol