birgün

24° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 09.11.2019 18:24

Bursa Çevre Platformu'na 'Bakan' yasağı

Bursa Çevre Platformu'na 'Bakan' yasağı

Meclis gündeminde yer alan ve Türkiye'deki 15 kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verilmesini kapsayan teklifi basın açıklamasıyla protesto etmek isteyen Bursa Çevre Platformuna izin verilmedi.

Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü önünde yapması planlanan açıklamaya "Bakan geliyor" gerekçesiyle izin verilmedi. Bunun üzerine etkinlik Kültürpark Çağdaş Gazeteciler Derneği lokalinin bahçesinde yapıldı.

"TBMM sözünü tut, temiz hava beklemez" denilen açıklamada, "Havayı kirletme izni yeniden Meclis gündemine geliyor. 14 Şubat 2019'da Meclis'teki tüm partilerin ortak kararıyla geri çekilen yasal düzenleme (Eski Madde 45) yeniden Meclis'e taşınıyor. Düzenlemenin Meclis'ten geçmesi halinde 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verilecek 2013'ten bu yana çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmeyen ve mühletleri yasal düzenlemelerle üç defa uzatılan 15 kömürlü termik santrale dördüncü kez havayı kirletme izni verilmek isteniyor, üstelik üç yıl daha. Teklif yasalaşırsa, Türkiye'nin en eski ve kirli santralleri Haziran 2022'ye kadar havayı kirletmeye, halk sağlığını tehdit etmeye devam edecek" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Bursa Çevre Platformu olarak Bursa Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden acil talebimizdir. Orhaneli Termik Santrali'ne kamu elindeyken, biz Bursalı çevrecilerin mücadelesiyle filtre takılmış ve yıllarca da bu filtreler çalıştırılmıştı. Ancak özelleştirilerek Çelikler Grubu'na satılmasının ardından, firmanın maliyetleri gerekçe göstererek çalıştırmıyor olması kendi karını gözetip halkın sağlığını hiçe sayıyor olması derhal cezalandırılmalıdır. Bu ölüm bacaları kapatılmalı, halkın temiz hava hakkı korunmalıdır.

Tüm partilere ve milletvekillerine de çağrımızdır, Meclis'e gelecek yasal düzenlemeyi geri çekin, reddedin. Bu ölüm bacalarının her geçen gün Bursamızın ve ülkemizin havasını kirletmesine izin vermeyin.

Bursa Çevre Platformu olarak temiz hava soluyana dek mücadelemizi sürdürecek, ölüm bacalarının peşini bırakmayacağız."

6 yıldır insan hayatı hiçe sayılıyor

Kömürlü termik santraller, 2013 yılından bu yana, baca gazı kükürt giderim tesisi, filtre sistemleri veya kül barajı gibi çevre ve halk sağlığının korunması için gerekli yatırımları yapmayarak, halkın sağlığını hiçe sayıyor.

Afşin Elbistan B Termik Santrali hariç bu santrallerin tamamı 2013 yılından itibaren özelleştirildi ve özelleştirilen bu santrallere 2013 yılından itibaren Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarını hiçe saymak pahasına ek süre verilerek çevre yatırımlarını yapmaları talep edildi. Ancak bu şirketler çevre ve halk sağlığını hiçe sayarak, söz konusu çevre yatırımlarını 6 yıldır hayata geçirmedi. Havayı kirleterek halk sağlığına zarar vermeye devam eden şirkentler şöyle:

 • Çanakkale / 18 Mart Çanakkale Termik Santrali
 • Şırnak / Silopi Elektrik Termik Santrali
 • Kahramanmaraş / Afşin Elbistan A Termik Santrali
 • Karabük / Kardemir Karabük Demir Çelik Termik Santrali
 • Kütahya / Tunçbilek Termik Santrali
 • Kütahya / Seyitömer Termik Santrali
 • Manisa / Soma A Termik Santrali
 • Manisa / Soma B Termik Santrali
 • Sivas / Kangal Termik Santrali (1. Ve 2. üniteler)
 • Zonguldak / Çatalağzı Termik Santrali
 • Ankara / Çayırhan Termik Santrali
 • Muğla / Yeniköy Termik Santrali
 • Muğla / Kemerköy Termik Santrali
 • Kahramanmaraş / Afşin Elbistan B Termik Santrali
 • Bursa / Orhaneli Termik Santrali

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol