Bursa’da üretim operatörünün hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralandığı ve 24 kişinin de sızan gazdan zehirlendiği fabrikadaki patlamayla ilgili davada klarar verildi. Kararar göre, tutuksuz yargılanan işletme müdürü Hasan Yılmaz’a, ‘taksirle insan öldürme ve yaralama’ suçundan verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası 21 bin TL para cezasına çevrildi. İş güvenliği müdürü E.T. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Bursa’da 1 ölü 6 yaralıya neden olan patlamada 'ceza' 21 bin TL!
Fotoğraf: DHA

Bursa’da 1 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı ve 24 kişinin gazdan zehirlendiği fabrikadaki patlamada, tutuksuz yargılanan işletme müdürü Hasan Yılmaz’a verilen hapis cezası para cezasına çevrildi. İş güvenliği müdürü E.T’nin ise delil yetersizliği gerekçesi ile beraatına karar verildi.

DHA'nın haberine göre, Kestel’in Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi'nde, geçen yıl 12 Ekim’de deri ve tekstil yan ürünlerine kimyasal madde üretimi yapan fabrikada meydana gelen patlamada üretim operatörü olarak çalışan Özkan Deniz, hayatını kaybetti. 6 kişinin yaralandığı, 24 kişinin sızan gazdan zehirlendiği patlamanın ardından işletme müdürü Hasan Yılmaz tutuklandı, iş güvenliği müdürü E.T ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bursa 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Hasan Yılmaz ve iş güvenliği müdürü E. T. hakkında, ‘taksirle insan öldürme ve yaralama’ suçlarından 2 yıldan 6’şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuklu bulunan Hasan Yılmaz da bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

“ÖLEN REAKTÖR SORUMLUSU BİZE BİR SORUN İLETMEDİ”

Yapılan yargılama sürecinde konuşan Hasan Yılmaz ,soruşturma aşamasındaki verdiği ifadeleri tekrarlayıp, fabrikada 11 yıldır görev yaptığını, ilk defa böyle olayla karşılaştığını söyledi. Makinelerin kontrollerinin sürekli ve düzenli olarak yapıldığını belirten Yılmaz, “Ölen Özkan Deniz arkadaşımız reaktörün sorumlusuydu. Bizlere herhangi bir sorun iletmedi. Suçsuzum, beraatimi istiyorum” dedi.

İş güvenliği müdürü E.T. de "Ben üzerime düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirdim. Patlamayla ilgili olarak hiçbir sorumluluğum yok" diyerek, suçlamaları kabul etmedi.

MAHKEME, 2 YIL HAPSİ PARA CEZASINA ÇEVİRDİ

Sanık avukatlarının hazır bulunduğu karar duruşmasında hakim, suçunu sabit gördüğü Hasan Yılmaz'a, ‘Taksirle adam öldürme ve yaralama’ suçundan 2 yıl 11 ay hapis cezası verdi. Bu cezayı günlük 20 TL'den toplam 21 bin 200 TL para cezasına çeviren makeme, paranın 24 eşit taksitle ödenmesine karar verdi. Mahkeme, E. T’nin ise, delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.