birgün

7° AÇIK

ÇEVRE 26.06.2017 13:59

Bursa'da binlerce ölü balık karaya vurdu

Bursa’daki toplu balık ölümlerinin yakındaki bir fabrikanın kirli atıkları nedeniyle meydana geldiği iddia edildi.

Bursa'da binlerce ölü balık karaya vurdu

Bursa'nın Karacabey ilçesinde Manyas Kuş Gölü’nden Marmara denizine dökülen Karadere’de toplu balık ölümleri görüldü.

İHA’nın haberine göre derede iki gün içinde binlerce balık ölürken, buna yakındaki fabrikanın kirli atıklarını dereye boşaltmasının neden olduğu iddia edildi. Derede balçık tabakası da oluştuğu gözlendi.

Köylülerin serinlemek için girdiği dereye bugün balçık tabakası nedeniyle ulaşmak dahi zor.

‘Bayramı fırsat biliyor’

İsmetpaşa köyünde yaşayan yurttaşlar, derenin yakın zaman kadar elle balık yakalanabilecek kadar duru, tarlada çalışan işçilerin su içebileceği kadar temiz olduğunu dile getirdi.

Köylülerden Sebahattin Yağız, derenin fabrika tarafından kirletildiğini söyledi: “Her yıl bu çevre katliamını yaşıyoruz. Biz yıllar önce su içerdik bu dereden. Otlayan hayvanımız da bu dereyi kullanırdı, terleyen çocuklarımız da… Tarladaki ürünlerimiz bu dereyle hayat bulurdu. Bugün ise bırakın su içmeyi, balık yaşatamıyoruz bu derede. Buna sebep olan işletme yıllardır arıtmasını kullanmıyor ve bizler de yıllardır mücadele veriyoruz ama nafile. İşletme cezayı göze alıyor ve arıtmayı çalıştırmanın maliyetiyle hiç uğraşmıyor. Bayram tatillerini özellikle fırsat biliyorlar. Atıkları hep böyle milletin meşgul olduğu ve daha az fark edileceği bir zamanda salıyorlar. Bu şekilde yaptıkları ayıbı örtmeye çalışıyorlar. Birileri artık buna ‘Dur’ desin.”

Diğer bir köylü Cavit Buran da dereden tarlaya su çektikleri zaman balçık nedeniyle boruların tıkandığını kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol