birgün

27° AÇIK

Bursa'da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yeni kararları duyurdu. Alınan yeni kararlarla birlikte, birçok iş yerine girişte HES kodu zorunlu olacak. Ayrıca, 65 yaş ve üstü yurttaşlar için toplu taşımada kısıtlama uygulanacak.

GÜNCEL 18.03.2021 19:09
Bursa'da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı
Abone Ol google-news

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulunca, koronavirüs önlemleri kapsamında 22 Mart Pazartesi gününden itibaren il genelinde, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kuaför, kahvehane, spor salonu, hamam gibi yerlere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi. Ayrıca, 65 yaş ve üstü yurttaşlar için şehir içinde seyahat kısıtlaması kararı alındı.

İHA’nın aktardığına göre, Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yeni kararları duyurdu.

22 Mart Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanacak karara göre, şehirlerarası ve şehir içi toplu ulaşım araçlarında, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde, konaklama tesislerinde, halı saha, yüzme havuzu, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçelerinde HES kodu uygulaması zorunlu hale getirildi.

Ayrıca, 65 yaş ve üzeri yurttaşların sabah 07:00-09:00, akşam 16:30-18.30 saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları kısıtlandı.

Valilik tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“İlimizde kahvehane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, hamam, sauna, masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES (Hayat Eve Sığar) kodu kontrollerinin zorunlu hale getirilmesine, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere katılımlarda HES kodu kontrollerinin zorunlu hale getirilmesine, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sabah 07:00-09:00, akşam 16:30-18.30 saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarının kısıtlanmasına, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın kendi işinde ya da bir iş yerinde çalıştıklarını belgelemesi durumunda şehir içi toplu taşıma araçlarını yukarıda belirtilen saatler arasında kullanma kısıtlamasından muaf tutulmalarına karar verilmiştir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol