Bursu krediye döndü, üstüne borçlu çıkarıldı

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü öğrencisi Ece Olcay’ın 5 Mayıs 2018’de hak kazandığı geri ödemesiz bursunu 6 Nisan 2019’da "Hatalı tahsis" gerekçesiyle krediye dönüştürdü ve 43 bin 575 TL borç çıkardı. Olcay, "Babam işsiz, annem SGK emeklisi. Bursun krediye dönüştürüleceği bana haber verilse bu parayı almazdım. Çünkü geri ödeme gücüm yok" dedi.

Olcay, 2018 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Eğitimi için Kıbrıs’a giden genç kız 5 Mayıs 2018’de geri ödemesiz burs almaya hak kazandı.

Ece Olcay, 568 TL ile başlayıp 785 TL’ye varan aylık ödemelerle kullandığı bursun bitiş tarihinde e-devlet uygulamasına girince, “geri ödemesiz” bursu nedeniyle kendisine borç çıkarıldığını gördü. Kendisine “geri ödemesiz” olarak verilen bursun 6 Nisan 2019 tarihinde krediye dönüştürüldüğünü gören Ece Olcay, toplamda da 43 bin 575 TL borçla karşılaştı.

Olcay, kendisine haber verilmeden yapılan değişiklik nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurup, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne de dilekçe yazdı.

ANKA’da yer alan habere göre Olcay, bursun krediye dönüşmesine itiraz ettiği dilekçesinde şunları kaydetti:

"Bursumun neden krediye dönüştüğünü ve neden hiçbir şekilde bana haber verilmediğini öğrenmek istiyorum. Eğer bursun krediye dönüşmüş olduğunu bildirmiş olsaydınız almaya devam etmez, iptal ederdim. Çünkü geri ödeme için maddi gücüm yok.."

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden ise 6 Eylül 2021’de dilekçeye şu yanıt geldi:

"Bu sebeple müdürlüğümüz tarafından yapılan incelemede tarafınıza hatalı tahsisi yapıldığı tespit edilmesi nedeniyle almış olduğunuz bursun öğrenim kredisine çevrilmiş olup hakkınızda yapılacak bir işlem bulunmamaktadır."

MAĞDURİYETİMİ GİDERİN

Olcay, 2017 yılında burs için başvurduğunu ve almaya uygun bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hazırlık okuduğum için bursumu uzatıp uzatamayacağımı öğrenmek amacıyla E-Devlet’e girdim. Bursumun krediye dönüştüğünü öğrendim. Dilekçe yazdım. Bakanlıktan bana yapılan dönüşte hatalı tahsis nedeniyle işlem olmayacağını ilettiler. Zaten sorularıma cevap alamamışken hatalı tahsis yanıtıyla kafam daha da karıştı. CİMER’e de başvurdum. Hataların düzeltilmesini beklerken otomatik geri bildirim aldığımı düşünüyorum. Hatanın düzeltilmesini, muhatap bulmayı ve mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.”