birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Bütçedeki içki oranı katlandı

EKONOMİ 13.08.2022 06:30
Bütçedeki içki oranı katlandı
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

AKP iktidarlarının 2002’den bu yana içki ve sigaraya uyguladığı vergi her yıl hızla arttı. Artış öylesine hızlı yaşandı ki, sadece vergi artmakla kalmadı, aynı zamanda içkiden alınan ÖTV’lerin toplam ÖTV gelirleri içindeki payı da arttı. Vergi uzmanı Ozan Bingöl, içki tahsil edilen verginin, genel bütçe vergi artışlarının çok üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Bingöl, 20 yılda bütçede alkol oranının yüzde 5’ten yüzde 20’ye çıktığını yazdı. Bingöl, alkollü içecekler üzerinden 2002-2022 Haziran döneminde tahsil edilen ÖTV tutarının 140,8 milyar lira olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: "2002-2021 döneminde genel bütçe vergi gelirleri TL bazında 14,7 kat artmış iken, alkollü içecekler üzerinden tahsil edilen vergiler TL bazında 52,7 kat artış göstermiştir."

İçkilerde verginin de vergisinin ödendiğini hatırlatan Bingöl, vergiyedair.com'da yer alan analizinde "Alkollü içeceklerden alınan ÖTV tutarı aynı zamanda KDV’nin matrahına da girdiği için ÖTV’nin de KDV’sini ödüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Dünya genelinde alköllü içeceklerden alınan ÖTV'de bütçeye gelir elde etmenin ikincil bir hedef olduğunu belirten Bingöl, "Geldiğimiz noktada alkol ürünlerindeki yüksek vergilemenin toplum sağlığını korumak ile bir ilgisi kalmamıştır. Temelde sadece 'gelir odaklı' bir vergileme yaklaşımı oluşmuş ve hatta alkolden alınan ÖTV, bir vergi politikası aracı olmaktan çıkıp doğrudan yaşam tarzına müdahale aracına dönüşmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

butcedeki-icki-orani-katlandi-1051554-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol