birgün

7° AZ BULUTLU

RÖPORTAJ 14.05.2019 02:30

Bütün anneler annedir

“Cennet, annelerin ayaklarının altındadır, babaların değil. Öpülesi olan, annelerin ayaklarının altıdır, ben öptüm, siz de öpün” diyen “karizmatik” bir lider yönetiyor Türkiye’yi. Ancak, anlaşılan o ki, yönettiği Türkiye’de; anne var, anne var! O annelerden bazıları, anne oldukları için, içeride açlık grevi yapan çocuklarının, can verdiklerinin, canlarının ellerinden kayıp gitmemesi için çırpınıyorlar. Çırpınışları şiddetle karşılanıyor, hoyratça […]

“Cennet, annelerin ayaklarının altındadır, babaların değil. Öpülesi olan, annelerin ayaklarının altıdır, ben öptüm, siz de öpün” diyen “karizmatik” bir lider yönetiyor Türkiye’yi.

Ancak, anlaşılan o ki, yönettiği Türkiye’de; anne var, anne var!

O annelerden bazıları, anne oldukları için, içeride açlık grevi yapan çocuklarının, can verdiklerinin, canlarının ellerinden kayıp gitmemesi için çırpınıyorlar. Çırpınışları şiddetle karşılanıyor, hoyratça itilip kakılıyorlar. Bir anne, can verdiği evladı canından olmasın diye, elinden çok şey de gelmezken, yapabildikleri yüzünden hırpalanıyor!

O annelerin ayakları altında cennet yok anlaşılan!

Leyla Güven… O da bir anne. Adım adım ölüme yaklaşıyor kızının gözleri önünde. Bu kez çırpınan can verdiği yavrusu annenin. Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan aylardır çırpınıyor; “Yarın çok geç olabilir… Herkes için insan haklarını savunalım” diye haykırarak.

O da istemez mi, daha nice anneler gününde sarılıp öpsün annesini. Bu Türkiye’de, Leyla Güven’in ayakları altında da cennet yok anlaşılan!

Ya “Çocuklar ölmesin” dediği için hapsedilen Ayşe öğretmen? Neyse ki, “karizmatik” olmayan liderler de var ülkede ve ayağının altı öpülesi annelerden olduğunu düşündüğünden olsa gerek, Ayşe öğretmene; “Anneler Günü’nüzü kutluyor, Deran’ın gözlerinden öpüyorum” diye çiçek göndermiş Kılıçdaroğlu.

Ve Dilek Dündar… Yurtdışındaki eşiyle bir araya gelemesin diye cezalandırılan bir anne o da. Anneler gününde ne o sarılabildi oğluna, ne oğlu öpebildi onu. Hasretini ve acısını; “Canım oğlumla 3 yıldır ayrı kutluyoruz anneler günümüzü… Çocukları yanında olan, çocuklarına hasret kalan tüm kadınları kutluyorum.”, mesajından hissettiğimiz Dilek, hangi annelerden yana düşüyor acaba?

İktidarın anne saymadığı anneler ülkesi olduk!

23 Haziran’da, İstanbul’da sadece bir başkan seçilmeyecek, anneleri annelerden ayırmayan bir Türkiye seçilecek aynı zamanda!

“Anne var, anne var” denilmeyen, bütün annelerin sımsıcak sarılıp öpülesi bilindiği bir Türkiye mücadelesine döndü İstanbul’un seçimi.

“Karizma” için de, karizmanın çizilip çizilmeme seçimi; çizilen karizma artık karizma değildir ve sonun gelmesi demektir ya…

Tam da böyle olduğu için; can havliyle kendi içine yöneliyor AKP. “Karizma”, kendi içinden artık açıktan sesini yükseltenlere yöneliyor. “Abdullah Gül aslında AKP kurucusu değil, hatta artık üye bile değil” diye büyük sırrı açıklıyor!

Davutoğlu çoktan parti içinden çıkmış da, “parti içi yanlış yapanlar”a sesleniliyor; YSK kararını eleştirenler istifa etsin!

Karizmayı “karizma” yapan, bazen herkesin tersine bir karar ve duruş belirleyip, o duruşla kazanması, destekçilerini gözünde “yanılmaz-yenilmez” olmasıydı.

7 Haziran’da tek başına iktidar çoğunluğunu kaybetmelerinin ardından, 1 Kasım için yeni seçimde diretme ve “kazanma”nın, İstanbul’da tekrarı hesaplanıyor.

Şimdi, 23 Haziran’ı büyük bir heyecanla bekleyenler arasında AKP’nin “parti içi yanlış yapanlar”ı da var!

Evdeki hesap çarşıya uymaz da İstanbul bir kez daha kaybedilirse, büyü bozulacak, karizma çizilecek, AKP’den kaçış başlayacak… Kaçanlar kendilerine gelecek; “parti içi yanlış yapanlar”ın hesabı da bu!

Evet, İstanbul’un seçimi yalnızca İstanbul’un seçimi olmaktan çıktı. Artık, bu seçimin, anneleri birbirinden ayırmayan, bütün annelerin anne olduğu bir Türkiye için mücadele olduğu hesabı yapılacak.

Güzel olan; çocukların ölmediği, anneler gününde bütün anneler ve çocuklarının birbirlerine sarılabildiği bir Türkiye için mücadele etmek ve 23 Haziran’da kazanmak bu yolda önemli bir adım olacak!

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız