birgün

24° AÇIK

Büyük emekle kazandık fakat elimizden aldılar

EĞİTİM 03.10.2021 11:28
Büyük emekle kazandık fakat elimizden aldılar
Abone Ol google-news

Gözde KOÇ

Avrupa’daki üniversitelerin karşılıklı öğrenci değişimini sağlayan Erasmus programına verilen hibe miktarının düşürülmesi Ege Üniversitesi öğrencilerini de mağdur etti. Ege Üniversitesi’nin hibe miktarının azaltıldığına ilişkin duyurusunun ardından öğrencilerin, kısılan bütçe hakkındaki tepkisi sürüyor. Ege Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre 2021-2022 proje döneminde Erasmus+ hareketliliğinden faydalanacak olan öğrencilere 3 ay 15 günlük hibe ödemesi yapılacak.


Erasmus’la İtalya’ya gideceğini fakat hibenin düşürülmesiyle birlikte çıkmaza düştüğünü söyleyen Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Ulaş Serkan Sönmez, BirGün’e konuştu. İtalya’da yurt veya ev kirasının yaklaşık 300 avro olduğunu ifade eden Sönmez, “Hibe parası tamamen konaklama masrafıma yetecek. Barınma harici harcamalar konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum. Ne yapacağım konusunda henüz bir fikrim yok. Türk Lirası biriktirsem bile İtalya’daki harcamalarımda büyük sorunlar yaşayacağım” dedi.

Çok sayıda arkadaşının hibe miktarının düşürülmesi nedeniyle Erasmus’a gitmekten vazgeçen arkadaşları olduğunu aktaran Sönmez, “Büyük emeklerle kazandık, hayallerimizi elimizden alıyorlar. ” diye konuştu.

HİBEYE GÜVENDİK

İsmini vermek istemeyen bir Ege Üniversitesi öğrencisi ise kendi bölümünde Erasmus’a gönderilen öğrenci sayısının yirmi sekizden on ikiye düşürüldüğünü belirterek şöyle konuştu: “Koordinatörlüğe mail attığımızda hocamız ‘Geçen yıllarda bölümümüz için 60 bin-70 bin avro bütçemiz varken bu sene 45 bin avro bütçemiz var. Bu yüzden asil öğrenci sayısının azaltmak zorunda kaldık’ dedi. Her şey için çok geç oldu tabi ki. Rektörlüğün bu durumu ele alıp öğrencilerin en az mağdur olacağı şekilde çözmesi gerekiyor. Tüm sene boyunca Erasmus için ortalamamı yüksek tutmaya çalıştım ve sonuçları açıklandıktan sonra kontenjan düşüşünden haberdar olduğum için gerçekten çok üzüldüm. Bu sene ki imkanım da elimden alınmış oldu. Öğrenciler, hibeye güvenerek gidiyor, herkesin durumu yok ki. Devletin öğrencilere hibelerini vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol