birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 21.07.2017 17:21

Büyükada'da gözaltına alınıp serbest bırakılan 4 aktivist hakkında yakalama kararı

Büyükada'da gözaltına alınıp serbest bırakılan 4 aktivist hakkında yakalama kararı

Büyükada'daki operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan dört insan hakları aktivisti için yakalama kararı çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 12 gün sonra serbest bırakılan Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün için yakalama kararı verildi.

5 Temmuz'da Büyükada'da gözaltına alınan 10 şüpheliden altısı "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçu kapsamında tutuklanmış, dördü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser'in de aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusu, Büyükada’da toplantı halindeyken polis baskını sonrası gözaltına alınmıştı.

Tutuklanan altı kişi arasında Alman vatandaşı Peter Steudtner de bulunuyor. Silahlı terör örgütüne yardımla suçlanan Alman eğitmen Steudtner'in serbest bırakılması için Almanya devrede.

Steudtner'in tutuklanmasının ardından tatilini yarıda keserek Berlin'e giden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya'nın Türkiye'ye yönelik politikasını sertleştirme kararı aldığını açıklamıştı.

Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kapsamı genişletilmiş, Türkiye'ye yatırım yapan Alman şirketlere uygulanan kredi garantisinin gözden geçirileceği duyurulmuştu. Daha sonra ayrıca Türkiye'ye silah satışlarının incelemeye tabi tutulacağı açıklandı.

Steudtner'in tutuklanması ile Türkiye'de hapiste olan Alman vatandaşlarının sayısı 9'a yükseldi. Darbe girişimi sonrası Türkiye'de toplam 22 Alman vatandaşı gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol