birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 25.10.2021 18:02

Büyükelçilerin açıklamasına AKP'den tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 10 büyükelçinin açıklamasına tepki göstererek, Viyana Sözleşmesi'ne atıf yaptı. Çelik, "Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir' 'dedi.

Büyükelçilerin açıklamasına AKP'den tepki

Büyükelçilerin 'ülkelerin iç işlerine karışmama maddesi riayet ediyoruz' açıklaması sonrası AKP cephesinden ilk açıklama Sözcü Ömer Çelik'ten geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik, ''Milletimizin ve devletimizin ülkemizde görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliği dünyaca ünlüdür. Kurallara riayet ederek ülkemizle kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatlar her zaman takdir edilmektedir'' diye yazdı.

''Aynı şekilde devletimizin egemenliği konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz'' ifadelerini kullanan Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü: ''Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz.

Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur.

Devletler arası bağların güçlendirilmesi noktasında önemli misyona sahip büyükelçiliklerin bu çerçeveye bağlı kalarak görev yapmasından memnuniyet duyduğumuzu, buna karşılık iç işlerimize müdahale anlamına gelebilecek her türlü adımı reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.''

Çelik açıklamalarını, ''Türkiye’nin bu hassasiyeti, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinde açıkça ifade edilmektedir. Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir'' ifadeleri ile sonlandırdı.