birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 14.10.2019 09:27

Büyükşehir belediye başkanları Whatsapp grubu kurdu

Büyükşehir belediye başkanları Whatsapp grubu kurdu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ın başkanlığında 30 büyükşehir belediye başkanıyla yapılan toplantıda alınan Whatsapp grubu kurma kararının hayata geçtiğini açıkladı. Toplantıda alınan bir diğer karar uyarınca oluşturulan komisyonun üyesi olan Yavaş'ın, Cumhurbaşkanlığı'na giden yazılı öneri paketinde Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’yla ilgili hatırlatma yer aldı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, Erdoğan’ın başkanlığında 30 büyükşehir belediye başkanıyla yapılan toplantıda alınan Whatsapp grubu kurma kararı hayata geçti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 30 büyükşehir belediye başkanının yer aldığı grubun kurulduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Eylül 2019’da aralarında CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının da bulunduğu 30 büyükşehir belediye başkanıyla Beştepe’de bir toplantı yaptı. Çok sayıda bakanın da katıldığı toplantıda alınan kararlardan biri yerel yönetimler yasası değişikliğinde görüşlerinden yararlanmak üzere bir komisyon kurulması, diğer karar ise tüm belediye başkanlarının kendi aralarında irtibatı hızlandırmak için bir Whatsapp grubu kurulması oldu. Toplantı sonrası yansıyan bilgilere göre grubun yöneticiliği için de en genç belediye başkanı olan 44 yaşındaki Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz görevlendirildi.

ANKARA’DAN CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZI GİTTİ

Beştepe'de yapılan toplantıda alınan diğer karara göre aralarında CHP’li İstanbul, Ankara ve Eskişehir büyükşehir belediye başkanlarının da bulunduğu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir komisyon kurulması kararı alındı. AKP'li üç büyükşehir belediye başkanı ile bazı ilçe belediye başkanlarının da yer alacağı komisyon henüz toplanmadı.

Beştepe'de yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, komisyona seçilen belediye başkanlarından sorun ve önerileri içeren yazılı bir çalışmanın iki gün içinde gönderilmesini istedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu çerçevede bir buçuk sayfadan oluşan bir yazıyı Cumhurbaşkanlığı’na ilettiği öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız