birgün

28° AÇIK

ARŞİV 09.11.2007 18:49

Büyüme yetmezliği de önemli bir sorun

Geçen yazımızda yatırım yetmezliğine değinmiştik. Bu sorun, beraberinde büyüme yetmezliğini getiriyor. Bu sorun nedeniyle,.....

Geçen yazımızda yatırım yetmezliğine değinmiştik. Bu sorun, beraberinde büyüme yetmezliğini getiriyor. Bu sorun nedeniyle, hem ulaşılan büyüme oranları göreli olarak daha düşük düzeyde kalıyor hem de kalıcı büyüme sağlanamıyor. Bu ise bir refah göstergesi olan kişi başına düşen gelir düzeyinin istenilen düzeylere çıkartılamaması anlamına geliyor.

İşte büyüme yetmezliği nedeniyledir ki, aşırı değerli TL kuruna rağmen, dolar cinsinden kişi başına gelirin artış hızı giderek gerilemektedir. 2006 yılında dolar cinsinden kişi başına gelirde gerçekleşen yüzde 9.4'lük artışın 2007'de yüzde ı.5'e düşmesi beklenmektedir (Tablo 1).

60. Hükümet programında 2013 yılında kişi başına gelirin 10 bin dolar olması hedefleniyor. Yani, bugüne kadar gerçekleştirilen kesintisiz ekonomik büyümenin sürdürülerek 2013'te bugünkü 400 milyar dolarlık düzeyinden 800 milyar dolarlık bir düzeye çıkacağı, o günkü tahmini nüfusun 80 milyon olacağı, dolayısıyla kişi başına gelirin de 10 bin dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Bunun gerçekleştirilebilmesi için, öncelikle aşırı değerli TL politikasının ve sıcak para girişinin sürdürülebilmesi gerekiyor. Bu gerekli ancak yeterli değil. Yeterlilik koşulunun sağlanabilmesi için, yatırım yetmezliği sorununa mutlaka bir çözüm bulunmalıdır. Ancak görülüyor ki ufukta böyle bir umut gözükmüyor. Dolayısıyla, 2013 yılı sonunda kişi başına düşen gelirin 10 bin dolar olacağı öngörüsü havada kalıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız