YARSAV, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kapatıldı. BirGün’e konuşan YARSAV Başkanı, “Görünen o ki, bu süreç bir cadı avına dönüşüyor” diyerek uygulamaya tepki gösterdi

Cadı avına dönüştü!

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), TSK’deki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından OHAL Kararnamesi’yle kapatıldı. YARSAV Başkanı Murat Arslan da Sayıştay’daki görevinden açığa alındı. BirGün’e konuşan Arslan, “Görünen o ki bir cadı avına dönüşüyor bu süreç” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Arslan açığa alındı

OHAL Kararnamesi’yle kapatılan dernekler arasında Yargıç Murat Arslan’ın başkanı olduğu YARSAV var. Aynı zamanda Sayıştay’daki görevinden açığa da alınan Arslan, şunları söyledi: “Hep aynı tehlikeye dikkat çekmiştik. Bu darbe girişimi sonrasında, sadece darbecilere yönelik bir süreç işletilmezse ciddi hukuk katliamına yol açılacağını söylemiştik. Sürecin bir cadı avına dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulamıştık. Ama görünen o ki bir cadı avına dönüşüyor bu süreç ve masum olan olmayan, kuru veya yaş hepsi aynı torbaya dolduruluyor. Her şeye rağmen mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Şimdiye kadar biz hep hukuk, demokrasi mücadelesi verdik, bundan sonra da kapatılma da, görevden uzaklaştırılma da, başka türlü bedeller de olsa bu bedelleri ödeyeceğiz, geri adım da asla atmayacağız.”

‘YARSAV ruhu kapatılamaz’

Yaşanan gelişme sonrasında olağanüstü toplanan YARSAV’ın açıklaması özetle şöyle:

“ YARSAV; Örgütün yargıyı kuşattığının ayak sesleri olan paralel yapı operasyonlarında tepkisini tüm kamuoyunun gözü önünde yüksek sesle dile getirmiş, paralel yapı mağduru yargı mensuplarının yanında korkusuzca durmuştur. Örgütün siyasi iktidar ile ortak hareket ettiği, yargının Cemaat tarafından kuşatılmasının tescili olan Eylül 2010 Anayasa değişikliğine açıkça hayır diyerek duruşunu göstermiştir. Örgütün HSYK ve kamu kurumlarında etkin olduğu dönemde dahi hukuk dışı bu yapıya dikkat çekmiş ve itirazları nedeni ile başta yöneticileri olmak üzere Cumhuriyet değerlerine bağlı, hukukun üstünlüğüne inanan üyeleri ile birlikte hedefe konulmuş ve mağdur edilmiştir. Tüm faaliyetlerini, şeffaf ve kamuoyuna açık yürüten YARSAV’ın FETÖ ile irtibatlandırılması anlamına gelen bu kapatma tasarrufu kabul edilemez. Içinde Cemaatçi üye olan her kurum kapatılacak ise açık kalan hiç bir kamu kurumu kalmayacaktır. YARSAV’ı “içinde Cemaatçi üye olmakla” suçlayanlara, en yakın çalışma arkadaşlarının darbe girişimi içindeki rolünü hatırlatmak isteriz. KHK’nin hazırlandığı süreçte eşzamanlı olarak YARSAV Başkanı Murat Arslan’ın görevden uzaklaştırılması, siyasi iktidarın tasfiye iradesinin açık göstergesidir. YARSAV yönetim kurulu ve Başkan’ı ile birlikte ilk yola çıktığı tarihten beri yürüttüğü mücadelesine devam edecektir. YARSAV’ın kapatılması YARSAV ruhunun kapatılması anlamına gelmeyecektir.”