2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
Abone Olgoogle-news
Çağdaş Avukatlar yönetime yine aday
Fotoğraf: BirGün

Fevzi Efe SEKİTMEZ

İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu heyecanı başladı. 22-23 Ekim günlerinde yapılacak olan seçimli Olağan Genel Kurul için Çağdaş Avukatlar Grubu adaylarını tanıttı.

Düzenlenen toplantıda İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel ve Çağdaş Avukatlar Grubu’nun diğer üyeleri de etkinlikte söz aldı.


Toplumsal cinsiyet ve kadın hakları kapsamında yıllardan beri mücadele ettiklerini söyleyen Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Avukat Sefa Yılmaz, “Özellikle son süreçte kadına yönelik artan şiddet siyasal iktidarın kullandığı ayrımcı, dışlayıcı ve kadınları hedef haline getiren dilden kaynaklanıyor. Türkiye’nin kadınların yaşam hakkını koruyan ve insan haklarını korumak için üye devletlere yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir şekilde, tek bir adamın sözüyle ve gece yarısı kararnamesiyle çekilmesine karşı sokakta ve mahkemelerde verilen mücadele devam ediyor” diye konuştu.

Bunun yanı sıra çoklu baro uygulamalarını da yakından takip ettiklerini belirten Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Avukat Sefa Yılmaz konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi:

“Çağdaş Avukatlar Grubu Cumhuriyet ilkelerine sonuna kadar bağlı olarak ilerlemeye devam ediyor. Çoklu baro uygulamasını yakından takip ediyoruz. Biz bunun için İzmir’den, Ankara’ya bir yürüyüş düzenledik. İzmir Barosu ve birçok baro bu dayatmanın karşısında durmayı başardı. En önemli unsur delege yasasının değiştirilmesiydi. Yeni bir paralel baro oluşturma çabası içine girdiler. İki binin üzerinde delegelerle kendi barolarını oluşturmaktı asıl amaç. Hâkim ve savcılık stajını üç yıl süren bir yardımcılık kurumu haline getirmek istiyorlar. İstedikleri, muhalif gözleri olmayan ve sesleri çıkmayan bir barolar düzeni oluşturmak, hukuku ele geçirmek suretiyle de ülkeyi düzenlemek ve yeniden yapılandırmak. Buna karşı bir duruş olarak İzmir Barosu her zaman öncü barolardan oldu. Yargı bağımsızlığından, çevreden, kadından ve çocuktan yana tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”