birgün

14° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 12.04.2021 14:32

Cahit Berkay'dan MESAM'ın kayyum yönetimine mesaj

Cahit Berkay'dan MESAM'ın kayyum yönetimine mesaj

Müzik eserleri sahiplerinin telif haklarını korumak üzere kurulan MESAM, (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) bir süredir tartışmaların odağında.

Daha önce MESAM'a kayyum atanmıştı. Daha sonra 31 Mayıs 2018 tarihinde Genel Kurul yapılmış, bu seçimde yeniden aday olan usta sanatçı Arif Sağ ve ekibi seçimi kazanmıştı. Mesam üyesi, Orhan Gencebay’ın yeğeni ve manevi oğlu Recep Ergül, Genel Kurul’da 109 sahte üyenin oy kullandığı gerekçesiyle dava açmıştı. Görülen dava sonucunda Arif Sağ ve yönetimi görevden alınmıştı.

Arif Sağ'ın ekibinde olan usta sanatçı Cahit Berkay ise sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Berkay, MESAM Genel Kurulu’nun salgın dolayısıyla ertelenmesini talep etti.

Mart 2020’de yapılması gereken MESAM Genel Kurulu, koronavirüs sebebiyle birkaç kere ertelenmiş ve son olarak 27 Nisan’da yapılacağı duyurulmuştu.

Berkay'ın ayrıca, "Gece yarıları üyelere mesaj atarak pandemi döneminde insanları kahvaltıya çağıran arkadaşlarla aynı listede olmayacağım da kesin" diyerek, MESAM yönetimine aday Recep Ergül'ün önceki gün bir otelde MESAM üyelerini davet ettiği kahvaltıyı kastetmesi dikkat çekti.

CAHİT BERKAY'DAN AÇIKLAMA

Uzun yıllar MESAM Yönetim Kurulu’nda yer alan usta isim Cahit Berkay ve o dönemin yönetim kurulu, pandemiden hemen önce görevden alınmış ve mahkeme MESAM’ı genel kurula götürmek üzere dışarıdan iki kişiyi yönetici olarak atamıştı.

Cahit Berkay pandemi sürecinde yapılması planlanan MESAM Genel Kurulu hakkındaki görüşlerini kişisel Twitter hesabından dile getirdi.

"Bu konuda hukuksal sürecin neredeyse sonuna geldik. Haklılığımızın mahkeme kararıyla tescilini bekliyoruz. Genel kurullarda itibar görmeyen bazı MESAM üyelerinin mütemadiyen böyle girişimlerde bulunup hukuksal süreçler tamamlandığında her seferinde kaybetmesine alıştık artık'' diyen Berkay, ''Toplantının 27 Nisan’da yapılacağı duyuruldu. Şahsen genel kurulun pandemi süreci tam anlamıyla kontrole alındıktan sonra, açık alanda yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yönetimdeki vazifemden azledildiğim için karar mekanizmasına dahlim yok ancak bir asil üye olarak genel kurulun ertelenmesine dair fikrimi ilgili makama yazılı olarak ilettim. Diğer üye arkadaşlarıma da tavsiyem budur. Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir!" ifadelerine açıklamasında yer verdi.

Er ya da geç MESAM Genel Kurulu’nun yapılacağını ve aday olacağını söyleyen Berkay, "Gece yarıları üyelere mesaj atarak pandemi döneminde insanları kahvaltıya çağıran arkadaşlarla aynı listede olmayacağım da kesin. Çünkü gerçekleri bildikleri halde yalanlara sarılanlarla birlikte hareket edemem! Bizi MESAM’a siyaset karıştırmakla suçlayanlar genel kurula siyasetten güç alarak girmeye çalışıyorlar. Umuyorum ki bir gün bu arkadaşlar MESAM Yönetim Kurulu’na girmek için iktidarın ya da muhalefetin değil, eser sahiplerinin gücünü arkalarına almaları gerektiğini idrak ederler" ifadelerini kullandı.

Dünya görüşünün ortada olduğunu söyleyen sanatçı, "Benim dünya görüşüm ortada. Ancak farklı görüşe sahip arkadaşlarla defalarca yönetim kurullarında birlikte görev yaptım. Çünkü MESAM siyasi görüşü, dini, dili, ırkı ne olursa olsun tüm üyelerinin haklarını savunan bir meslek birliğidir. Bu yüzden siyaset üstü bir kuruluştur" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol