birgün

21° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 29.01.2020 14:29

Cahit Berkay'dan Sabah gazetesi eleştirilerine yanıt

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesine röportaj verdiği için eleştirilen usta müzisyen Cahit Berkay, "Bu yaşa kadar ne hayat görüşüm değişti ne de duruşum. Bundan sonra da değişmez" dedi

Cahit Berkay'dan Sabah gazetesi eleştirilerine yanıt

Önceki gün hükümete yakın Sabah gazetesinden Tuba Kalçık'a konuşan Moğollar müzik grubunun kurucularından müzisyen Cahit Berkay, eleştirilere yanıt verdi.

"Cahit Berkay: Emperyalistler bizimle uğraşıyor farkında ol Türkiye" başlığıyla yayımlanan röportajda, "Sol dünya görüşüne sahip bir müzisyensiniz ama her kesimden insan bestelerinizi büyük bir ilgiyle takip ediyor..." sorusuna, Berkay, şu yanıtı vermişti:

"Sevgi üzerine besteler yaptım hep. Sevginin sağı solu olmaz. Müziğimle barışı, insan, ülke, doğa sevgisini anlattım. Özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Dışarıdan Türkiye ile uğraşmasalar burası dünyanın en güzel ülkesi olur. Emperyalist güçler yıllardır Türkiye ile uğraştı, uğraşmaya devam ediyor. Bunun farkında olalım. Ortadoğu gibi zorlu topraklar var yanımızda. Savaştan kaçanları ülkemize aldık. Onlar için milyar dolarlar harcadık. Avrupa 'Size para vereceğiz' dedi, onu da yapmadı, kapıları kapattı. Türkiye tek başına mücadele ediyor."

Cahit Berkay'ın hükümete yakın Sabah gazetesine konuşması tartışmalara neden oldu.

soL Haber Portalı, Cahit Berkay'ın röportajını haberleştirerek, "Yakıştı mı Cahit abi!" başlığını kullandı. soL, haberinde, "AKP'nin gazetesi Sabah'a konuşan isimler arasına Cahit Berkay da eklendi. Tuğba Kalçık'ın tuzaklarından kaçmaya çalışan Berkay'ın sözleri AKP Türkiyesi'ne onay veriyormuş gibi yayınlandı" ifadeleri kullanıldı.

CAHİT BERKAY'DAN YANIT

soL'un "Yakıştı mı Cahit abi!" diye seslendiği Cahit Berkay açıklama yaptı.

Berkay, soL'a yaptığı açıklamasında, "Konserin provaları uzayınca bekleyen röportajları 20’şer dakika içinde apar topar yapmak durumunda kaldım. Hızlıca bitsin diye bazı şeyleri eksik söylemiş olabilirim" derken, "73 yaşındayım. Bu yaşa kadar ne hayat görüşüm değişti ne de duruşum. Bundan sonra da değişmez" diye ifade etti.

Cahit Berkay'ın soL'a gönderdiği açıklama şu şekilde:

“Sevgili Arkadaşlar,

Sabah Gazetesi’nin Günaydın ekine verdiğim röportajın ardından gündem olmuşum. Öncelikle beni eleştirenlere de savunanlara da teşekkür ediyorum. Bana kıymet gösteriyorsunuz ki bir şeyler yazma ihtiyacı hissetmişsiniz.

Benim açımdan bu röportajın daha önce yaptığım yüzlerce mülakattan bir farkı yok. 2020, profesyonel müzik hayatımın 55. yılı. Bu münasebetle geçtiğimiz hafta özel bir konser gerçekleştirdik. Konserin provaları uzayınca bekleyen röportajları 20’şer dakika içinde apar topar yapmak durumunda kaldım. Hızlıca bitsin diye bazı şeyleri eksik söylemiş olabilirim.

73 yaşındayım. Bu yaşa kadar ne hayat görüşüm değişti ne de duruşum. Bundan sonra da değişmez.

Sevgiyle kalın...”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız