California yangını uzaydan görüntülendi

11.11.2018 19:31 DÜNYA

ABD'nin California eyaletinde etkili olan orman yangınları nedeniyle ölü sayısı artıyor. 14 kişinin daha cesedine ulaşılmasının ardından yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 25'e yükseldi. Yüzbinlerce kişiye tahliye emri verildi.

NASA ise, Camp ile Hill ve Woolsey yangınlarının yol açtığı dev duman bulutlarını uzaydan fotoğrafladı.

california-yangini-uzaydan-goruntulendi-529880-1.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, California eyaletinin kuzeyinde ve güneyinde etkili büyük ölçekli orman yangınlarını aynı karede gösteren bir uydu fotoğrafı yayımladı.

NASA'nın internet sitesinde yayımlanan fotoğrafta eyaletin kuzeyindeki Paradise şehri yakınında başlayan Camp yangını ile güneydeki Malibu şehri çevresinde etkili olan Hill ve Woolsey yangınının yol açtığı duman bulutları uzaydan görülebiliyor.

NASA'nın Terra Uydusu'nun Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektrometresi tarafından kayda alınan fotoğraf dev orman yangınlarının kapladığı alanın boyutlarını gözler önüne seriyor.

california-yangini-uzaydan-goruntulendi-529881-1.california-yangini-uzaydan-goruntulendi-529882-1.

Sacramento'nun kuzeyindeki Paradise şehri çevresinde perşembe günü ortaya çıkan Camp yangını güneyden esen rüzgarlarla birlikte Sacramento Vadisi boyunca 404 kilometrekarelik bir alana yayılmıştı.27 bin nüfuslu şehri etkisi altına alan yangında şu ana dek 23 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Güneydeki Sierra Nevada Dağları eteklerinde ortaya çıkan Hill ve Woolsey yangını ise 160 kilometrekarelik alana yayılmış, Los Angeles'ın batısındaki Malibu şehri ve çevresini etkisi altına almıştı.

Yangında Los Angeles ve Malibu arasındaki Mullholland kara yolu üzerindeki yerleşimlerde 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Hızla yayılan alevler nedeniyle Malibu şehir merkezindeki 13 bin kişilik nüfusun tamamı için tahliye emri verilmişti.

california-yangini-uzaydan-goruntulendi-529883-1.