birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 19.02.2020 11:41

Çalışan hamile kadınlar nasıl beslenmeli?

Çalışan hamile kadınlar nasıl beslenmeli?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, sağlıklı bir gebelik dönemi için özellikle çalışan kadınların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Rahat bir gebelik dönemi için önemli tavsiyelerde bulunan Akay, “Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek isteyen çalışan kadınların beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir” dedi.

3 ANA, 3 ARA ÖĞÜN

Yılmaz Akay, sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreç içinde, temel besin maddeleri olan et, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, sebze-meyve ve tahıllardan yeterince almalı, şeker ve yağ dengesi ayarlamalıdır. Şeker ve yağ miktarı yüksek gıdalar besleyici özellikleri düşük ve kalorileri çok yüksek gıdalar olduğu için sınırlı ölçüde tüketmesi gerekmektedir. Günlük bir avuç taze kuru yemiş antioksidan etkisi nedeni ile tüketilebilir. 3 ana 3 ara öğün Anne adaylarının günlük kalori ihtiyaçları diğer kadınlara oranla 500 kalori daha fazladır.”

GÜNDE 2 LİTRE SU

Akay, “Kadınların normal beslenme düzenlerine hamilelikle birlikte 45-60 gr protein, 15-20 mg demir ve 500 mg kalsiyum eklenmelidir. 3 ana 3 ara öğün olmak üzere en az 6 öğün beslenilmelidir. Kahve ve çayın günde 2 fincandan daha fazla tüketilmemesi, ara öğünlerde ise lifli ve kepekli besinler ve tam buğdaylı besinler sindirim sistemi için önerilmektedir. Havuç, elma gibi meyve ve sebzeler rahatlıkla tüketilebilir, doğal meyve suları da başka bir alternatif olabilir. Yine bu ara öğünler için süt, süt ürünleri ve sütlü tatlılar da rahatlıkla tüketilebilir. Sıvı gıdaları ve özellikle suyu gebelik öncesine nazaran en azından günde 2,5-3 litre olmak üzere daha fazla tüketmek gereklidir” diyerek sözlerine son verdi.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız