birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.12.2018 07:26

Çalışan kadınların yarısı kayıt dışı

Çalışan kadınların yarısı kayıt dışı

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. Raporda kadın emekçilerin yaşadığı sorunlar, işsizlik, kayıt dışı çalışma, iş cinayetleri gibi sorunlara ilişkin veriler de paylaşıldı.

AKP’nin kadın politikalarının kadınları eve hapsettiğini belirten Bingöl, ayrıştıran ve eşitlikçi olmayan tüm politikalara rağmen bugün kadınların hakları için mücadele etmeye devam ettiğini kaydetti. Bingöl, Flormar’da sendikalı oldukları için işten atılan kadınların kararlılıkla sürdürdüğü direnişe de dikkat çekti. Rapora göre;

♦ İstihdamdaki kadınların yüzde 43’ü kayıt dışı çalıştırılıyor.

♦ Çalışan kadınların yüzde 34’ü, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılıyor.

♦ Yüz yüze oldukları bunca hak ihlaline rağmen kadınların sadece yüzde 8,1’i sendikalı. Üstelik kayıt dışı istihdam da dikkate alındığında, kadın işçilerin gerçek sendikalaşma oranı yüzde 6’lara kadar düşüyor.

♦ Genç kadın işsizliği yüzde 26,4 ve tarım dışı kadın işsizliği yüzde 32,9’a yükselmiş durumda. Türkiye’de geniş tanımlı kadın işsizliği ise 2 milyon 896 bine ulaştı.

♦ Son 5 yılda 722 kadın işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız