birgün

20° AZ BULUTLU

ÖZEL 22.01.2019 07:41

Çalışan sayısında ve haksızlıklarda büyük artış: Meclis’te eşit işe farklı ücret

İşlevi AKP’nin getirdiği sistemle giderek daralan Meclis’in personel sayısı dört yılda 5 binden 6 bin 712’ye yükseldi. Çalışanların 2 bin 173’ünün kadrolu, 3 bin 168’inin sözleşmeli, kalanı ise “işçi” statüsünde çalışıyor. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede TBMM’deki personel sayısını ve çalışanlar arasındaki maaş dengesizliğinin nedenini […]

Çalışan sayısında ve haksızlıklarda büyük artış: Meclis’te eşit işe farklı ücret

İşlevi AKP’nin getirdiği sistemle giderek daralan Meclis’in personel sayısı dört yılda 5 binden 6 bin 712’ye yükseldi. Çalışanların 2 bin 173’ünün kadrolu, 3 bin 168’inin sözleşmeli, kalanı ise “işçi” statüsünde çalışıyor.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede TBMM’deki personel sayısını ve çalışanlar arasındaki maaş dengesizliğinin nedenini sordu. Meclis çalışanlarının aynı işi yapmasına karşın farklı maaşlar aldığını ve pirim ile mesai ücretlerinin de farklılık gösterdiğini ifade eden Antmen, bu durumdaki çalışan sayısı ile ücret dengesizliğinden kaynaklanan mağduriyetin ne şekilde çözüleceği sorularını yöneltti.

Şentop yanıtladı

Antmen’e yanıt, TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop’tan geldi. Dört yıl önce 5 bin 12 personele sahip TBMM’nin çalışan sayısının 6 bin 712’ye çıktığını ifade eden Şentop, çalışanların yalnızca 2 bin 173’ünün kadrolu personel olduğunu belirtti. Şentop, 3 bin 168 kişinin sözleşmeli ve geri kalan bin 371 kişinin ise “işçi” statüsünde çalışan olduğunu bildirdi.

Şentop yanıtında, TBMM’de çalışan personel arasındaki ücret farklılığını da kabul etti. Aynı işi yaptığı halde farklı maaşı, primi ve mesai ücreti alanlar olduğunu dile getiren Şentop, bu durumun yalnızca TBMM’yle sınırlı olmadığını belirtti. Tüm kamu kurumlarında aynı işi yapmasına karşın kadro statüsü nedeniyle farklı ücret alan personelin olduğunu bildiren Şentop, “Bu durum çalışanların ortak sorunu olup kamu personel mevzuatında yapılacak genel bir düzenlemeyle bu sorunun çözümü imkan dahilindedir” dedi.

AKP’li Meclis Başkanvekili Şentop’un yanıtını BirGün’e değerlendiren CHP’li Antmen, “16 yıldır iktidarda olan parti, Şentop’un üyesi olduğu parti değil midir ki düzenlemenin yapılabileceğini ifade ediyor?” diye sordu.

TBMM’nin demokrasinin, yasamanın ve halk iradesinin merkezi olduğunun altını çizen Antmen, “Yasamanın görevi, adaleti sağlamaktır. Biz CHP olarak, ‘eşit işe eşit ücret’ diyoruz. Meclis’te çok büyük adaletsizlikler var. Aynı işi yapan personel, statü farkından dolayı farklı maaş alıyor. Danışman arkadaşlarımız herhangi bir güvenceleri olmadan çalışıyor. Hiç bir tazminat hakları bulunmuyor. Bu sorunu çözecek olanlar sanki kendileri değil gibi yanıtlar veriyor” dedi.

***

“Bu bir itiraftır”

“Eşit işe farklı ücret” uygulamasının TBMM’de kabul edilemez bir uygulama olduğunu ifade eden Antmen, “Hem aynı işin yapan emekçilerin aynı ücreti alması hem de danışman arkadaşlarımızın iş hukukundan doğan haklarının onlara tanınması gerekmektedir. Şentop’un cevabı aslında genel bir yaranın itirafıdır. Bu yarayı bütün partiler el birliğiyle kapatmalıdır. Getirsinler bir düzenleme, ellerini tutan yok. Biz de emekçilerimizin, işçilerimizin Meclis personelimizin ve danışmanlarımızın tazminat, kıdem, maaş hakları için destek oluruz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız