Bursa Bölge Adliye Mahkemesi, rızası alınmadan bilgisayarı incelendikten sonra işten çıkarılan çalışanın hukuka aykırı yolla elde edilen bilgilerin haklı fesih gerekçesi yapılamayacağına hükmetti.

Çalışanın bilgisayarını izinsiz inceleyen patrona kötü haber
Fotoğraf: Depophotos

Bursa Bölge adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi; çalışanın, kullandığı bilgisayarın inceleneceği konusunda bilgilendirilmemesi ve rızası dışında incelenmesi neticesinde hukuka aykırı yolla elde edilen bilgilerin haklı fesih gerekçesi yapılamayacağına hükmetti.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte iş uyuşmazlıklarında elektronik izleme konusu önem kazandı. İşçinin elektronik ortamda izlenmesi, e-mail adresleri, bilgisayarlar, kamera ve ses kayıtları ve araç takip sistemleri ile gerçekleştirilebiliyor.

İşveren yönetim hakkına dayanarak, işçisine iş için verdiği kurumsal e-maili ve bilgisayarı elektronik ortamda izleyebilmesinde yasal olarak bir engel bulunmuyor. Ancak bu inceleme için bilgisayarı kullanan işçinin işverence bilgilendirilmesi gerekiyor.

İSTİNAF KARARI BOZDU

Bursa'da çalıştığı işyerinde, bilgisayarı rızası dışında incelenen işçi, yazışmaları sebebiyle tazminatsız kovuldu. Mahkemenin yolunu tutan işçi, işlemin yasal olmadığını kaydetti. İş Mahkemesi, davacının 'haklı sebeple' işten çıkarıldığına hükmetti. Kararı kabul etmeyen davacı işçi istinafa gitti.

Dosyayı inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 3. Hukuk dariesi emsal nitelikte olabilecek bir karara imza attı. İşçinin, kullandığı bilgisayarının inceleneceği konusunda bilgilendirilmemesi ve rızası dışında incelenmesi neticesinde hukuka aykırı yolla elde edilen bilgilerin haklı fesih gerekçesi yapılamayacağına hükmetti.

BAM, İş Mahkemesi kararını bozdu.