birgün

11° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

DÜNYA 18.11.2019 21:03

Çalışanlardan ünlü Fransız içki üreticisine dava: Kafayı çekme mecburiyetinden hasta olduk

Çalışanlardan ünlü Fransız içki üreticisine dava: Kafayı çekme mecburiyetinden hasta olduk

Pernod Ricard'daki içme kültürü yüzünden hasta olduklarında söz birliği eden çalışanlardan biri, Fransız şirketini dava etti. Satış bölümünün bir çalışanı, aşırı içmekten hasta olduğu gerekçesiyle eylül ayında Fransız şirketi iş mahkemesine verdi.

Ardından diğer çalışanlar da Pernod Ricard'da çalışma saatlerinde içki içmelerine yönelik sürekli baskı altında olmalarının sağlıklarını bozulma noktasına getirdiğini anlattı.

Satış sorumlularından biri, su katıldığından ve anason içerdiğinden ötürü 'Fransız rakısı' diye de tabir edilen pastisten günde 12 bardak içme yükümlülüğü hissettiğini, üstelik sarhoş halde araç kullanmak zorunda kaldığını belirtti.

Sputnik'in aktardığı MBS News'ün haberine göre; Le Parisien'e konuşan bir kadın çalışan, öğle yemeğinde, toplantılardan sonra, akşam olduğunda, müşterilerle buluştuklarında içki içtiklerini ve sürekli içki içmek yüzünden halüsinasyon görüp sesler duyduğunu belirtti.

"Şirketin kültürü böyle, 'hayır' dersen iyi gözle bakmıyorlar" vurgusu yapan kadın çalışan, çareyi bardaktaki içkiyi etraftaki bitkilere dökmekte bulduğunu söyledi.

Şikayetlerine karşılık bulamadığını "İnsanlar 'neden şikayet ediyorsun, parti yapman için sana üste para ödüyorlar' diyor" sözleriyle anlattı.

Eski bir çalışma arkadaşı da "Partilerde onlarca pastis bardağı yuvarlamak sonunda beni hasta ediyordu" diye tasdik etti. Bir çalışma arkadaşını arabasında kendisinden geçmiş halde, bir diğerini alkol komasında bulunca endişelerini patronuyla paylaştığını belirterek "Söylediklerim karşısında kimse şok olmadı" dedi.

Bir diğer çalışan ise "O kadar çok içerdik ki, günde 12 pastis götürürdüm. O vaziyette araç kullanırken birini ya da kendimi öldürebilirdim" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 9 milyar euro gelir elde eden Pernod Ricard ise suçlamaları yalanladı.

Fransız şirketin sözcüsü Emmanuel Vouin, içki içmenin 'kişisel karar' olduğunu savundu.

Vouin, "Alkol kültürü, içki içilmesi için zorlama ya da taciz hiçbir şekilde sözkonusu değil" iddiasında bulundu.

İletişim Müdürü Bruno Gomier, "Çalışanlar içmeme ya da az içme yönünde karar alabilir" dedi.

Eski bir çalışanın aşırı içmekten hasta olduğu gerekçesiyle açtığı davada ay sonunda karar çıkması bekleniyor.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız