birgün

6° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 22.01.2021 13:09

‘Çam balı’nda verim ve kalite artacak

‘Çam balı’nda verim ve kalite artacak

BirGün/EGE

Türkiye, dünya çam balının yüzde 90’ını üretiyor. Türkiye’de üretilen çam balının yüzde 80’i ise Muğla’da üretiliyor.

Yüzde 68’i ormanlarla kaplı olan Muğla’da çam balı üreticisinin daha fazla verim elde etmesi için ‘Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Üretim’ çalışmalarına başlandı.

Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, S.S. Karabörtlen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Balparmak firması arasında dörtlü protokol imzalandı.

Protokol kapsamında Ula- Karabörtlen başta olmak üzere çevre mahalle ve ilçelerden arıcılar belirlenerek eğitim çalışmasına başlandı. İki hafta sürecek olan eğitimlerde arıcıların katılımı yüksek oldu. Eğitimlerde arıcıların bal ve diğer arı ürünlerini katkısız, kalıntısız ve kaliteli üretmeleri sağlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol