birgün

22° AÇIK

EĞİTİM 18.09.2019 07:44

Cami konteynerinde eğitim

İzmir’in Buca ilçesinde ihaleyi alan firmanın konkordato ilan etmesi nedeniyle okul inşaatı durdu. Öğrenciler cami avlusundaki konteynerde eğitim görmek zorunda kaldı

Cami konteynerinde eğitim

MAHİR KANAAT

İzmir'in Buca ilçesinin kırsal mahallelerinden Belenbaşı'nda yaklaşık 60 öğrencisi bulunan ilk ve ortaokul binaları, geçen yıl yenilenmek üzere yıkıldı. Ayrı ayrı iki binanın yapım işini alan firma, konkordato (iflas) ilan etti. Şirket iflas edince, okul inşaatları yarım kaldı. Okul binaları tamamlanamayan öğrenciler cami avlusuna kurulan konteynerlerde eğitim almaya başladı.

ŞİRKET İFLAS ETTİ

Belenbaşı’ndaki ilk ve ortaokul binaları, geçen yıl yenilenmek üzere yıkıldı. İhaleyi kazanan şirket, biri ilkokul diğeri ortaokul olmak üzere iki ayrı bina için yapılan ihaleyi alarak, çalışmalara başladı. Kaba inşaatı biten okulların çalışmaları bitmek üzereyken, yüklenici firma iflas ettiğini açıkladı. Geçen yıl Aralık ayından itibaren okulsuz kalan öğrenciler için, mahallenin cami avlusuna bir tane konteyner konuldu. Öğrencilerin bir kısmı burada eğitim almaya başladı. Bazı öğrenciler de caminin müştemilatında ders başı yaptı. Okul müdürü ve öğretmenler için de yine camide idari bina oluşturuldu. Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Yahşi, inşaat ihalesini alan şirketin iflas ettiğini, konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdıklarını belirtti. Yahşi, “Yeniden okulu hayata geçirmek için çalışıyoruz. Okulu tamamlamak için var gücümüzle uğraşıyoruz. Süreci hızlandırıyoruz. Çok üzüldüğümüz bir konu” dedi.

Konuya ilişkin BirGün'e konuşan Eğitim-Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Şenay Akyol şunları söyledi: "21. yy'de cami avlusunda, konteynerlerde eğitim öğretim faaliyetinin sürdürülüyor olması, MEB 'in Kamusal eğitime yeterli kaynak aktarmamasının sonucudur. Eğitim öğretimin cami avlusunda yapılması ise Anayasa'nın laiklik ilkesine de aykırıdır. Konteynerlerde eğitim öğretim faaliyetinin kış aylarında uygulamasının mümkün olmadığını MEB yöneticileri biliyor mu acaba? Bu sebepten dolayı hasta olacak öğrenci ve öğretmenlerimiz mağdur olmaya devam edecekler. MEB yöneticilerinin bir an önce bu soruna kalıcı çözüm bulmaları gerekmektedir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız