birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 07.05.2020 13:47

Can Ataklı’dan RTÜK’e sessiz protesto

Gazeteci Can Ataklı, TELE 1 televizyonundaki programına verilen cezaların ardından bu sabah gazeteleri sessiz yorumlayarak RTÜK’ü protesto etti

Can Ataklı’dan RTÜK’e sessiz protesto

TELE 1 TV’de Gün Başlıyor programını sunan gazeteci Can Ataklı, bu sabah yaptığı programda RTÜK’ün verdiği cezalara karşı sessiz protesto gerçekleştirdi.

Ataklı, yorumları nedeniyle programına yönelik durdurma ve para cezalarına bu sabah 07.00'de beş dakika boyunca gazeteleri sessiz yorumlayarak tepki gösterdi. Ataklı, iktidara yakın gazeteleri gösterirken, “Güzel, şahane” gibi anlamlara gelen el hareketleri kullanırken muhalif gazeteleri gösterirken ise “Kötü, fena, korkunç” gibi anlamlara gelecek işaretler kullandı.

RTÜK, televizyonlardan verilen uzaktan eğitim derslerine ilişkin eleştirilerde bulunan Can Ataklı'nın yayınlarından dolayı TELE 1 kanalına ceza kesmişti. RTÜK, TELE 1'e en üst limitten idari yaptırım ve 5 kez program durdurma cezası vermişti.

Ataklı’nın sessiz protestosu kameralara şöyle yansıdı:

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız