Gezi Davası’nda hakkında verilen nedeniyle cezaevinde bulunan ve TİP’ten vekil seçilerek Meclis’e girmeye hak kazanan Can Atalay’ın tahliyesi için başvuru yapıldı.

Can Atalay’ın avukatları tahliye için Yargıtay’a başvurdu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili seçilen ve Gezi davası kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Can Atalay’ın avukatları Yargıtay’a tahliye talebinde bulundu.

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, Atalay'ın avukatı Evren İşler, milletvekili seçilen Atalay'ın tahliyesi için başvuruda bulunduklarını bildirdi.

İşler, şu ifadeleri kullandı: 

"Hukuken bu talebin kabul edilmesi gerekir. Anayasa'nın 83. maddesi açık. Milletvekili dokunulmazlığı ve seçilme hakkı uyarınca tahliyesine karar verilmesi gerekir. Biz başvuruyu yaptık. Bu başvuruyu yapmak için mazbatanın alınması gerekiyordu, onu bekledik. Mazbata hazırlandıktan sonra da derhal başvurumuzu yaptık ve tahliyesinin talep ettik. Dosya Yargıtay'da. Bu aşamadan sonra tutuklulukta geçen her gün haksız tutuklamadır. Tutuklamanın koşulları ortadan kalkmıştır. Yargıtay'ın hızlıca karar verip tahliye etmesini bekliyoruz. Bizim düşüncemiz şu: Bu memleketin daha önce yaşadığı hukuka aykırı süreçleri tekrar yaşamasına gerek yok. Bu konuda verilmiş Anayasa Mahkemesi kararları var, Ceza Genel Kurulu kararları var. Dolayısıyla, Yargıtay'ın tahliye kararı vereceğini bekliyoruz."

"HATAY HALKINA TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİR"

Avukat İşler, "Hatay halkına başta teşekkür etmek gerekir. Bu hukuka aykırı tutukluluğa hep birlikte, millet olarak bir cevap verildiğini söylemek gerekir. Eminim ki Can Atalay, bu zamana kadarki mücadelesinde gösterdiği gibi vekil olarak da halktan yana, insandan, yaşam hakkından, sosyal haklardan yana bir vekil olacaktır. Meclisin gerçekten bu şekilde vekillik yapacak insanlara ihtiyacı var. Can çok kıymetli bir avukat olduğu gibi kıymetli bir vekil olarak devam edecektir" ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.