birgün

8° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 28.03.2018 09:30

Çan’da neler oluyor?

Çan’da neler oluyor?

SEVGİM DENİZALTI

Çanakkale’nin Çan ilçesinde faaliyet gösteren Kale Grubu’na ait Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda Çimse-İş Sendikası’na üye olan 950 işçiden 185’i tazminatsız işten atıldı, işçiler sendikadan istifaya zorlandı. İddiaya göre ilçe halkı, işçilerden değil, patrondan yana tavır aldı. Bunun üzerine sendika, işveren yetkililerine, işçilerin tümünün işe geri alınması ve haklarının iyileştirilmesi karşılığında örgütlenmeye son vererek Çan’dan ayrılmayı önerdi. Bugüne kadar 35 işçi işe geri alındı. Bu işçilerin bazılarının fabrikanın kurucusu İbrahim Bodur’un mezarına götürüldüğü ve ancak Bodur’dan özür diledikten sonra işlerine geri dönebildiği iddia edildi.

PTT’den e-devlet şifreleri alındı

Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda çalışan 3 bin işçiden 950’si, anayasal haklarını kullanarak Türkiye Çimse-İş Sendikası’na üye oldu. Ancak iddiaya göre yönetim, PTT’den işçilerin e-devlet şifrelerini alarak sendikalı işçilerin isimlerini tespit etti. Ardından işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı uygulanmaya başlandı. Bununla da yetinmeyen yönetim, üç gün içinde (14-15-16 Mart) 185 sendikalı işçiyi tazminatsız işten attı.

Fırıncı ekmek vermiyor

Patron Zeynep Bodur’un fabrikada sendikalaşmaya izin vermeyeceğini, gerekirse fabrikayı kapatacağını, çünkü 80 öncesinde fabrikada sendika varken sendikalı işçilerin fabrikanın kurucusu olan babası İbrahim Bodur’u yuhaladığını söylediği iddia edildi. Sendikacıların verdiği bilgilere göre Çan halkı da işçilerden değil, patron Zeynep Bodur’dan yana tavır aldı.

“Ben böyle bir yer görmedim” diyen Çimse-İş İstanbul Avrupa Şubesi Başkanı Ali Rıza Atıcı, Çan’da yaşananları şöyle anlattı: “Sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ziyaret ettik, destek istedik. Destek vermeyeceklerini söylediler, ‘Bu fabrika varsa biz varız, yoksa biz de yokuz’ dediler. Sendikalaşma çalışmalarına son vermemizi istediler. Kaldığımız otelden kovulduk. Fırıncı sendikalı işçilere ekmek vermeyeceğini söylüyor, okulda öğretmen ‘çocuğunu buradan al, başka okula ver’ diyor. İlçe Zeynep Bodur’un kalesi gibi. ”

Sendikadan geri çekilme kararı

Patronun ve Çan halkının bu tutumu ve üyelerinin isteği üzerine geri çekilmeye karar verdiklerini söyleyen Atıcı, “İşveren yetkililerine ‘İşçilere 2 ikramiye ile sosyal haklar verin, biz çekilelim o zaman’ dedik. Onlar da bir hafta içinde sendikanın Çan’dan ayrılması halinde işçileri geri alacaklarını bildirdi. 185 işçiden 30-35 kadarı işe geri alındı. Zeynep Bodur yarın (bugün) kalan 150 işçiyle Biga’da toplantı yapacak. Bu toplantının sonucunda işçilerin tamamı işe geri alınırsa ve taleplerimiz karşılanırsa Çan’da sendikalaşma çalışması yapmayacağız. Eğer biz sendikacı olarak bir tek işçinin mağdur olmasına sebep olacaksak orada örgütlenmenin bir anlamı yok. Ama verilen sözler tutulmazsa sonuna kadar işçilerin yanındayız ” diye konuştu.

Atıcı, “950 üyeniz var, neden direnmeyi seçmediniz?” şeklindeki sorumuza ise “Üyelerimizin talebi de çekilmemiz doğrultusunda oldu. İşçiler bizden bunu istedi” yanıtını verdi.

Mezarlığa götürüp özür dilettiler iddiası

Öte yandan sendikadan istifa ederek işe geri alınan işçilerden bazılarının fabrikanın kurucusu İbrahim Bodur’un mezarına götürüldüğü ve işçilere “İşe geri dönmek istiyorsanız İbrahim Bodur’dan özür dileyin, helallik alın” dendiği iddia edildi. İşçilerin ancak bu mezarlık ziyaretinden sonra işlerine geri dönebildiği öne sürüldü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız