birgün

23° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.02.2020 18:51

Çanakkale’de NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan arkadaşları için eylem yapan maden işçileri ocağa kendilerini kapattılar

Çanakkale’de NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı

Çanakkale’nin Yenice İlçesi’nde bulunan NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçilerin, üç aydır maaşlarını alamadıklarını, üyesi oldukları Dev Maden-Sen’den ayrılmaları konusunda kendilerine baskı yapıldıkları ve sendika üyesi olduğu gerekçesi ile işten atılan 11 işçinin geri dönmesi için direnişe geçtikleri ileri sürüldü.

İşçiler, çektikleri bir videoda madenden ayrılmayacaklarını ifade ederek kendilerini ocağa kapattıklarını duyurdular.


İşverenin işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladığını ileri süren işçiler, işverenin kendilerine “Sendikadan istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim, işyerini kapatacağım hepinizi işten atacağım” şeklinde tehdit ettiğini dile getirdiler. İşçiler, sendikadan istifa etmeye zorlandıklarını sendikadan istifa etmemeleri sonucunda ise 11 işçinin işten atıldığını söylediler. İşten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler, maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattıklarını duyurdular.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız