birgün

21° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 15.09.2020 13:19

Çanakkale halkı Cengiz Holding'e izin vermedi

Çanakkale halkı, Cengiz Holding tarafından yapılacak olan Halilağa Bakır Madeni projesi için bugün gerçekleştirilmesi planlanan ÇED toplantısına izin vermedi.

Çanakkale halkı Cengiz Holding'e izin vermedi

Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edilen Halilağa Bakır Madeni projesi için ‘pandemiye’ rağmen yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı.

Cengiz Holding'e ait Batı Truva Şirketi tarafından işletilmek altın-bakır madeni projesinin ÇED halkı bilgilendirme toplantısı Bayramiç'e bağlı Hacıbekirler köyünde bugün yapılmak istendi. Çanakkale halkı, ÇED toplantısını yaptırmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç,"Çanakkale Kaz Dağları’nda 3.5 milyon ağacın kesileceği maden ocağı için bugün ÇED toplantısı vardı. Pandemi koşullarında bu toplantının yapılmasına karşıydık. Ancak Çanakkale Valiliği izin verdi, toplantının pandemi koşullarına uygun yapılacağı söylendi. Oysa bu mümkün değildi. Köylüler, çevreciler, şirket yetkilileri oradaydı. Toplantı yine de yapılmak istendi. Karşı çıktığımız için ertelenmek zorunda kaldı. Cengiz Holding burayı katletmek istiyor. Ağaçları yok etmek istiyor. Valilik neden izin veriyor. Türkiye’nin dört bir yanında bu ÇED toplantıları iptal edilirken Cengiz Holding'e neden izin veriliyor? Kaz Dağları’na dokunmayın, elinizi çekin. Kazdağları hayattır, nefestir. Bu direnişimiz sürecek ve bu madenin burada kurulmasına izin vermeyeceğiz. Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz" diye konuştu.

Günler öncesinden Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği ve yurttaşlar tarafından pandemi nedeniyle toplantının iptal edilmesi talebiyle Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen dilekçelere yanıt verilmemişti. Evrensel'in haberine göre; ÇED Toplantısının iptal edilmemesi üzerine bugün sabah saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir, Burhaniye, Edremit, Ayvalık, Çan ve civar yerlerden Hacıbekirler Köyüne gitmeye çalışan yurttaşlar jandarmanın defalarca arama ve kimlik kontrolüne maruz kaldılar. Çanakkale'den giden yurttaşlar beşinci kimlik kontörlünün ardından Hacıbekirlere ulaşırken, toplantının yapılacağı salonun maden şirketi tarafından kendi yandaşları ile doldurulduğu görüldü.

cengiz-e-gecit-yok-781070-1.

ÇED heyetinin toplantının açılışı ile ilgili konuşmasının ardından söz isteyen Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan toplantının hukuki olmadığını söyledi.

Başta toplantıya izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği olmak üzere tüm yetkililerin halk sağlığını riske attığını belirten Doğan, "Toplantı yapılırsa pandeminin yayılması söz konusu, bu yüzden toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile koronavirüs kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır" dedi.

Yüzden fazla yurttaşın ve çeşitli kurumların avukatı olduğunu belirten Burcu Özaydın Kahveci de "Şu anda yapılmak istenen halkın katılım toplantısı pandemi koşullarından sağlık açısından risk arz ediyor. Maden projesinden etkilenecek köyler ve Çanakkaleliler tehlikeye atılmaktadır. Bu maden bütün yörenin, Kazdağı ekosisteminde tahribat yaratacağı için bütün Türkiye'yi ilgilendiriyor" dedi. Kahveci, toplantının yapılması kararını alan tüm yetkililerin suç işlediğini söyledi.

ŞİRKET VE ÇED HEYETİ JANDARMA KORUMASINDA ALANI TERK ETTİ

Toplantı yapılacak yerde toplanan halkın "iptal, iptal" sesleri arasında ÇED dosyasını hazırlayan firmanın yapmaya çalıştığı sunumu kimse dinlemezken, toplantıya katılan milletvekilleri de ÇED heyetine bu koşullarda toplantı yapılamayacağını ve iptal etmeleri gerektiğini söylediler. Bir süre toplantıyı devam ettirmeye çalışan heyet, halkın "salgın var, iptal" sloganları ve alkışları nedeniyle "bu koşullar altında toplantı yapılamayacağı için toplantı iptal edilmiştir" açıklaması yapmak zorunda kaldılar. Toplantı tutanağına "Halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir" yazıldı. Köylülerin tutanağın yazımı sırasında ÇED heyeti ve şirket yetkilileri ile yurttaşlar arasında yaşanan tartışmaya jandarma kalkanlar, cop ve biber gazı ile müdahale etti. Halkın geri adım atmaması üzerine şirket ve çevre il müdürlüğü yetkilileri jandarma eşliğinde alanı terk etti...

Toplantının iptal edildiği açıklamasını sevinçle karşılayan yurttaşlar ise "Havama suyuma toprağıma dokunma", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attılar. Toplantıya CHP Milletvekilleri Ali Öztunç, Muharrem Erkek, Orhan Sarıbal ve Özgür Ceylan da katıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol