birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Canan Kaftancıoğlu, Silivri Cezaevi'nden çıktı: Yolumuz uzun

Canan Kaftancıoğlu 'Gezi direnişi kutlu olsun' diyerek İstanbul Adliyesi'ne gittikten sonra infaz işlemleri için Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Buradaki işlemlerinin tamamlanan Kaftancıoğlu, denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden çıktı. Kaftancıoğlu, "Çalışmaya, çalışmaya, çalışmaya devam. İyi ki varsınız, iyi ki adaletin yanındasınız. Ben içeride kendime değil sizlerin güneşin altında kalmanıza daha çok üzüldüm. Yarın Ekrem başkanımızın davası var. Hep beraber orada olacağız" dedi.

SİYASET 31.05.2022 10:56
Canan Kaftancıoğlu, Silivri Cezaevi'nden çıktı: Yolumuz uzun Fotoğraf: CHP İstanbul İl Başkanlığı - Twitter
Abone Ol google-news

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, infaz başvurusu için İstanbul Adliyesi'ne gitti, "Bugün Gezi'nin yıldönümü, hepimize Gezi direnişi kutlu olsun diyorum" dedi. DHA'nın haberine göre, Kaftancıoğlu adliyedeki infaz işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Buradaki işlemleri son bulan Kaftancıoğlu’nun, denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı.

KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Kaftancıoğlu, Silivri Cezaevi'nin önünde açıklamalarda bulundu.

Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe ile de selamlaşan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

canan-kaftancioglu-silivri-cezaevi-nden-cikti-yolumuz-uzun-1022826-1.

“Evet Silivri soğuktur diye bir kavram var ancak bugün Silivri ve tüm İstanbul çok sıcak, biraz önce arkadaşlarımın söylediğine göre saat 11.00’den beri buralardaymışsınız. Hakikaten bu sıcakta sizi saatlerce bırakmak zorunda kalanlar adına ben sizden özür dilerim.

Esas olan ahlak, akıl, adalet ve biz adalet mücadelesini ne için veriyoruz? Bu ülkede adalete susamış ve adaletsizliğe uğrayan 84 milyon insan için o zaman esas olan ahlak, esas olan akıl ve esas olan adaletse nerede kalmıştık demiştim. Hem önümüzdeki günlerdeki davaları hem de suçluların hesap vermesi için yapacağımız işleri planlamak üzere bir toplantımız vardı, o nedenle ilçe başkanlarımız ve il yöneticilerimiz toplantısını 20.30’a alıyoruz, il başkanlığımızda çalışmaya devam. Hesap vermesi gerekenlerin adalet karşısında hesap vermesi için hep beraber ama hep beraber kendimiz için değil, etrafımızdaki birkaç kişi için değil, zenginleştirmek istediklerimiz için hiç değil, kötü sistemin bütün iyi insanları için, fikri, inancı, kimliği, mesleği ne olursa olsun kötü sisteme mahkûm edilen bütün insanlar için hep beraber çalışmaya devam.

İyi ki varsınız, iyi ki adaletin yanındasınız ve biz CHP’de Genel Başkanımızın öncülüğünde Türkiye’ye nefes aldıracağız. Bugün Genel Başkanımızın linç edildiği Çubuk olayları ile ilgili mahkeme görüldü, ne yazık ki sizleri burada 5-6 saate mahkûm eden anlayış Genel Başkanımıza bütün dünyanın gözü önünde linç girişiminde bulunan kişilere verilen cezaları söylemeye bile gerek yok. Yarın 16 milyon İstanbullunun iradesini yargılamaya kalkacaklar, yarın Ekrem başkanımızın mahkemesi var hep birlikte orada olacağız. Uzun lafın kısası; terleyeceğiz, yorulacağız ama bildiğim bir şey var ki adalete inanan insanların yorgunluğunu tek bir şey giderebilir o da çalışarak bu ülkeye nefes aldırmak, hepimize kolay gelsin, iyi ki yol arkadaşlarımsınız, iyi ki CHP bizi buluşturmuş.”

ÖNCEKİ GELİŞMELER

CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan konu hakkında yapılan ilk açıklamada, "CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi 2021/5283 esas sayılı dosyasıyla kısmen onanan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 2019/171 esas sayılı dosyasında verilen karar kesinleşmiş, mahkeme kararı infaza gönderilmiştir. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu bugün saat 11.30’da gerekli işlemlerin yapılması için İstanbul Adliyesi'ne gidecektir" denildi.

Daha sonra yapılan açıklamada ise, "CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu infaz işlemleri için Silivri Ceza İnfaz Kurumuna gitmektedir" denildi.

'SAVCI, KAFTANCIOĞLU'NU ARADI'

Halk TV'den Ayşenur Arslan’a göre, savcı, Kaftancıoğlu'na telefon ederek 1 saat içinde adliyeye gelmesini, aksi takdirde yakalama kararı çıkaracağını söyledi.

Arslan, konu hakkında şunları söyledi:

"Savcı, telefon ediyor. Diyor ki; evraklarınız geldi, 1 saat içinde Çağlayan Adliyesi’ne gelin. Aksi taktirde yakalama kararı çıkartılabilir. Polis neredeyseniz oraya gelebilir, sizi zorla alabilir."

CHP İSTANBUL'DAN PARTİLİLERE ÇAĞRI

CHP İstanbul İl Başkanlığı, "Talimatla tek adama göre verilen karara karşı, tüm İstanbul örgütümüzü Silivri Ceza İnfaz Kurumu önüne bekliyoruz. İstanbul İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu'nu bırakmıyoruz" mesajıyla partilileri Silivri Cezaevi önüne çağırdı.

KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Canlı, doğa ve vatan sevgimi ölçmeye ise ne aklınız ne de ufkunuz yeter" diyerek iktidara seslendi. Kaftancıoğlu'nun mesajı şöyle:

“Düşmanlık sizde kalsın, nereden gelirse gelsin yanlış olanı eleştiri hakkı bende. İftira, hakaret, küfür, yalan dolanla iş yapanlara düşmanlık edersem eğer size benzerim ki hayatta en korktuğum şey bu olsa gerek. Canlı, doğa ve vatan sevgimi ölçmeye ise ne aklınız ne de ufkunuz yeter.”

SİLİVRİ'DE KAFTANCIOĞLU'NA DESTEK

Silivri’ye gelen Canan Kaftancıoğlu’na destek vermek isteyenler, pankart açarak mesaj verdi. Sloganların açıldığı alanda, “Hak, hukuk, adaletin olmadığı yerde seninleyiz” pankartı da açıldı.

KAFTANCIOĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Kaftancıoğlu’nun avukatı Doğuşcan Aydın Sözcü gazetesine, "Yargıtay onamasından sonra sırasıyla İstinaf Mahkemesi kesinleşmeyi yaptı. Geçen hafta itibariyle dosyayı 37. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. 37 Ağır Ceza Mahkemesi de bu sabah itibariyle infaz işlemlerinin gerçekleşmesi için infaz müdürlüğüne dosyayı göndermişti. Canan Hanım da şimdi geldi, gerekli işlemlerin başlaması için infaz müdürlüğüne başvurumuzu yapacağız. Devamında da çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay 3. Dairesi'nin beş ayrı suçlamadan verilen mahkumiyet kararının üçünü onamasıyla 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezası kesinleşti, Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol