birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 24.02.2018 08:43

‘Canlı hayvan ticareti yasaklanmalı’

‘Canlı hayvan ticareti yasaklanmalı’

Brezilya’dan yola çıkan ve 25 bin 175 sığırı vahim koşullarda taşıdığı raporlanmış NADA gemisinin Mersin Limanı’na varmasının ardından, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi Mersin’de bir basın açıklaması yaptı. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen ve CHP Mersin milletvekilleri Fikri Sağlar ile Serdal Kuyucuoğlu’nun da katıldığı toplantıda canlı hayvan ticaretinin tamamı ile yasaklanması istendi.

“Canlı hayvan ticareti yasaklansın” sloganıyla düzenlenen toplantıda açıklamayı okuyan gazeteci ve hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen, “2018 yılı sonuna kadar, 975 bin canlı hayvanın dehşet verici koşullarda farklı ülkelerden Türkiye’ye taşınacağı bilgisi medyaya yansımıştır. Biz, başta Brezilya olmak üzere canlı hayvan ticareti yapan tüm ülkeleri kınıyor ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı bu kanlı ticareti derhal durdurmaya çağırıyoruz. Türkiye kamuoyunu da hayvanlara karşı bu suçlara ortak olmamaya, duyarlı canlıların yaşam hakkına saygı duymaya davet ediyoruz” diye konuştu.

‘Bu gemiler sadece ölüm getirecek’

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Veteriner teknikeri Burak Özgüner ise, “Gemide temel hayvan sağlığı prensiplerine dahi dikkat edilmemiştir. Hayvanlar yoğun stres ve ağrı altında taşınmıştır. Brezilya’daki yerel mahkeme bağımsız bir teknik heyetin gemiye girişini sağlamış ancak Türkiye’deki tüm girişimlerimize rağmen gemiden inceleme yapmamız mümkün kılınmamıştır. Ortada ciddi bir hayvan ve halk sağlığı sorunu vardır. Bu gemiler, zulüm, hastalık ve ölümden başka bir şey getirmeyecektir” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız