birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

CANLI | Savaşta 13. gün: 5 kentte geçici ateşkes, Zelenski'den sürpriz Kırım ve Donbas çıkışı

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi. Rusya ile Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerin üçüncü turundan 'insani koridor' öne çıktı. Rusya, Ukrayna'nın Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için bugün Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ukrayna'daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor" açıklamasını yaptı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise Kırım ve Donbas cumhuriyetlerini tanıma konusunda, "Bunu tartışabiliriz" dedi. Zelenski ayrıca, NATO'nun kendilerini kabul etmeyeceğini anladıklarını belirtti.

DÜNYA 07.03.2022 00:00
CANLI | Savaşta 13. gün: 5 kentte geçici ateşkes, Zelenski'den sürpriz Kırım ve Donbas çıkışı
Abone Ol google-news

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi.

Geçtiğimiz günün en önemli gelişmesi Belarus’un Polonya ve Ukrayna'ya sınırı olan Brest şehrindeki Belovejsk Ormanı bölgesinde bir konutta yapılan müzakerelerin üçüncü turu oldu.

Rus heyetine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Müşaviri Vladimir Medinskiy, Ukrayna heyetine ise Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak'ın başkanlık ettiği toplantı sonrasında taraflar açıklama yaptı.

Podolyak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üçüncü tur müzakerelerin sona erdiğini belirterek, insani yardım koridorları konusunda olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti. Podolyak, "Koridorlar konusunda bazı olumlu sonuçlar aldık. Bunlarda değişiklikler yapılacak ve insanlara daha etkili yardımlar alacağız" ifadelerini kullandı.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988797-1.

Rus heyeti başkanı Medinskiy ise, ikinci tur görüşmelerinde mutabakata varılan insani yardım koridorları ile ilgili sorunlar üzerinde uzun süre konuşulduğunu belirterek, "İnsani yardım koridorlarının yarından itibaren çalışacağını umuyoruz. Ukrayna tarafı bize bu konuda güvence verdi" dedi.

Rusya, Ukrayna'nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için 8 Mart'ta Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

CANLI ANLATIM

22.00 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının sadece sivilleri etkilemekle kalmayacağı, küresel sonuçlarının da olacağı uyarısında bulundu.

Guterres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Ukrayna'daki savaş sadece sivilleri etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda küresel yansımaları olacak. Halihazırda zorluk çeken gelişmekte olan ülkeler, fiyatları hızla artan gıda, yakıt ve diğer temel gereksinimlerini karşılayamaz."

canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-989145-1.


20.30 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’ya yaptırımların artırılması çağrısında bulunarak, Rusya’nın bir terör devleti olarak kabul edilmesini istedi.

19.00 ABD Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Berrier: Ukrayna'da 2 ila 4 bin arasında Rus askeri zayiatının olduğunu tahmin ediyoruz.


17.20 Rusya Savunma Bakanlığı: Sumi’den 723 kişi tahliye edildi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından tahliyelerle ilgili açıklamada, Ukrayna tarafına sunulan 10 güzergahtan sadece 1’inin kabul edildi belirtildi. Bakanlığın Ulusal Savunma İdaresi Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Sumi’den aralarında yabancıların da bulunduğu 723 kişinin oluşturulan insani koridordan Poltava kentine geçtiği ifade edildi. İnsanlar buradan Polonya’ya geçecek. Mizintsev, savaşın başından bu yana 44 bin 250’si çocuk 174 binden fazla kişi tahliye edildiğini söyledi.


16.50 "NATO’nun bizi kabul etmeyeceği durumda güvenliğimiz için garantiler almalıyız"

Rusya ile görüşen Ukrayna heyetindeki isimlerden Mihail Podolyak, Devlet Başkanı Zelenski’nin bugün medyaya yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı olan Podolyak, Zelenski’nin Rusya ile hiçbir siyasi konuyu konuşmaktan korkmadığını belirterek, “Ulusal haklarımızı savunmamız doğal. NATO’nun açık biçimde Ukrayna’ya kabul etmeyeceğini söylediği bir durumda, güvenliğimiz için net, somut ve yasal olarak bağlayıcı garantiler almalıyız” dedi.

Zelenski bugün, NATO ile ilgili bir soruya da bu tür sorulardan sıkıldığını söyleyerek yanıt verdi. Ukrayna lideri, “NATO’nun Ukrayna’yı kabul etmeyeceğini anladığımızdan beri bu sorudan sıkıldım. NATO, tartışmaya açık konulardan ve Rusya ile karşı karşıya kalmaktan korkuyor” dedi.


canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-989029-1.

16.25 ABD Dışişleri Bakanı Blinken: En kötü senaryoya hazırlanıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna saldırılarına ilişkin ‘en kötü senaryoya hazırlandıklarını’ söyleyerek, “Bu bir özgürlük savaşı değil, Putin'in savaşı” dedi. “Yaptırımları artırmaya devam edeceğiz” mesajı veren Blinken, Estonya dahil tüm Baltık ülkelerine bu süreçte ‘önemli rol düştüğünü’ belirterek, “ABD onların yanında duracak” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un “Barış atmosferine geçilmeli” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Blinken, “Barışın sağlanması için öncelikle Rusya'nın saldırılarına son vermesi gerek. Bu oldukça basit” yorumunu yaptı.


16.15 Hollanda, NATO'nun doğu kanadını güçlendirmek için Slovakya'ya Patriot hava savunma sistemi ve 150 asker göndereceğini açıkladı.


15.00 Stoltenberg: Çatışmaların Ukrayna’nın ötesine yayılmasını engelleme sorumluluğumuz var

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Doğu Avrupa'daki varlığını ‘önemli ölçüde güçlendirdiğini’ söyledi. NATO’nun, çatışmaların, Ukrayna'nın ötesine yayılması ve tırmanmasını engelleme konusunda sorumluluğu olduğunu savunan Stoltenberg, “Müttefik topraklarımızın her karışını savunacağız” ifadelerini kullandı.


canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-988993-1.

14.50 Rusya’dan Türkiye’de yapılacak üçlü görüşmeyle ilgili açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya’nın, Ukrayna ile Türkiye’de görüşmeye ‘her zaman hazır olduğunu’ belirterek, “Asıl sorulması gereken, Ukrayna tarafının perşembe günü Türkiye’de gerçekleşecek görüşmelere ne derece hazır olduğu” dedi. Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Rus gazeteci Vladimir Solovyov’un Youtube programına katılan Zaharova, “Bizim açımızdan bakacak olursanız, ki prensibimiz belli, biz görüşmeye hazırız. Asıl sorulması gereken, karşı tarafın esaslı bir görüşmeye ya da konuşmaya ne derece hazır olduğu” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasındaki üçlü görüşme, 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu kapsamında gerçekleşecek.


14.30 Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus güçlerinin üzerinde anlaşmaya varılan geçici ateşkesi ihlal ettiğini ve Mariupol kentindeki insani koridorun hedef alındığını iddia etti.


14.20 Belçika'da Flaman Bölgesi Eğitim Bakanı Ben Weyts, "Mastermind" adlı burs programından Rusya'nın çıkarıldığını duyurdu.


12.50 Mülteci sayısı 2 milyona ulaştı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Rusya'nın işgalinden bu yana Ukrayna'yı terk edenlerin sayısının 2 milyona ulaştığını söyledi.

Polonya Sınır Muhafız Teşkilatı'na göre, savaşın başlamasından bu yana 1,2 milyon kişi Ukrayna'dan Polonya'ya kaçtı.


canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-988947-1.

12.35 “Harkov’da 4, Sumi'de 21 sivil hayatını kaybetti”

Rusya’nın Harkov’da gerçekleştirdiği saldırıların ardından Ukrayna Acil Durumlar Servisi, 4 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Ukrayna Acil Durumlar Servisi’ne bağlı ekipler savaş pozisyonunda görevini yapmaya devam ediyor. Krasnadarskiy caddesinde 9 katlı bir binanın vurulması sonucunda çıkan yangında bin 500 metrekarelik alanda 27 daire zarar gördü. Yangına 50 araç ve 200 personel ile müdahale edildi” ifadeleri kullanıldı.

Ukraynalı yetkililer ayrıca, dün gece Sumi'de düzenlenen hava saldırısında 21 kişinin öldüğünü belirtti.


12.25 Ukrayna: 12 bin Rus askeri öldü

Ukrayna, 12 binden fazla Rus askerinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Dün bu sayı 11 bin seviyesindeydi. Rusya, 498 askerinin öldüğünü açıkladığı Çarşamba gününden bu yana, konuyla ilgili herhangi bir güncelleme yapmadı.


12.15 Ukrayna hükümeti, sosyal medyadan Sumi kentinden gerçekleşen tahliyeye ilişkin bir görüntü paylaştı.


canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-988940-1.

12.00 Zelenski: Kırım ve Donbas cumhuriyetlerini tanımayı tartışabiliriz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kırım ve Donbas cumhuriyetlerinin tanınma olasılığıyla ilgili bir soruya, “Bunu tartışabilir ve oradaki insanların nasıl yaşayacakları konusunda bir uzlaşma bulabiliriz” yanıtını verdi.


10.20 Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes başladı.


08.11 Coinbase, Rus kişiler veya kuruluşlarla bağlantılı 25 bin kripto para adresini engelledi

Kripto para ticaret platformu Coinbase, Rus kişiler veya kuruluşlarla bağlantılı 25 bin kripto para adresini engellediğini bildirdi.

Açıklamada, bloke edilen 25 bin hesabın “yasadışı faaliyetlerde bulunduğuna inanılan Rus bireyler veya kuruluşlar” olduğunu belirtildi.


07.44 Dünya Bankası'ndan Ukrayna'ya 723 milyon dolarlık destek paketi

Dünya Bankası, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yardım için hibeler ve kredilerden oluşan toplam 723 milyon dolarlık bir paketi onayladı.

Banka, 3 milyar dolarlık bir destek paketi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

Dünya Bankası, Ukrayna’ya komşu ülkelere de, mülteci krizindeki rolleri nedeniyle ek yardım yapılacağını açıkladı.

Destek paketinin, hastane çalışanı gibi kritik görevlerdeki Ukraynalıların maaşları ile emekli maaşları gibi ödemelerde kullanılabilecek.

Paketin yaklaşık yarısı kredilerden oluşuyor.

Japonya pakete 100 milyon dolarlık bir hibe ile katkı verdi.


07.04 Estee Lauder, Rusya'da faaliyetlerini durdurdu

ABD'li kozmetik şirketi Estee Lauder, Rusya'daki tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı.


06.33 Avustralya, Rus Silahlı Kuvvetleri'nden altı askeri komutan ve 10 kişiye yeni yaptırımlar getirdiğini duyurdu

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Moskova'nın Ukrayna'ya özel operasyonu nedeniyle Rusya'ya, Rus Silahlı Kuvvetleri'ne altı askeri komutan ve 10 kişi dahil olmak üzere yeni yaptırımlar getirildiğini duyurdu.

Açıklamada, "Rus askeri komutanlarına yönelik mali yaptırımlar ve seyahat yasakları getirecek" denildi.

Payne, Avustralya hükümetinin Rus devlet medyası tarafından oluşturulan içeriğin Avustralya'da yayılmasını askıya almak için Facebook, Twitter ve Google ile çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Ayrıca, Avustralyalı petrol şirketleri Viva Energy ve Ampol, Rusya'dan ham petrol alımlarının askıya alındığını duyurdu.


06.22 Japonya, Rusya'ya petrol arıtma ekipmanı ihracatını yasakladı.


01.42 Kuleba: Putin ve Zelenski'nin birbiriyle doğrudan konuşmasını istiyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in doğrudan konuşmalarını istediklerini kaydetti.

Kuleba, katıldığı bir televizyon programında, "Biz uzun süredir Ukrayna ile Vladimir Putin arasında doğrudan konuşma istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki özellikle şimdi nihai kararları veren kişi Putin" ifadesini kullandı.

Zelenski'nin Putin ile doğrudan konuşmak da dahil hiçbir şeyden korkmadığını kaydeden Kuleba, "Putin de hiçbir şeyden korkmuyorsa gelsin, otursun ve konuşalım" değerlendirmesinde bulundu.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988812-1.


00.28 Putin: Ukrayna'daki görevleri profesyonel askerler yerine getiriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ukrayna'daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor" dedi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre, Putin, zorunlu askerlik hizmetini yapan kişilerin Ukrayna'daki askeri operasyona katılmadıklarını ve katılmayacaklarını, yedek rezervden de ek yedek askerlerin çağırmayacağını belirtti.

Putin, "Ukrayna'daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor, barışı onlar sağlayacak" ifadelerini kullandı.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988799-1.


00.10 ABD: Rus petrolüne yasak için henüz karar vermedik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rus petrolüne ithalat yasağı getireceği iddialarına ilişkin, bu konuda henüz karar vermediklerini ve konuyu Avrupalı ortakları ile konuştuklarını açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basında ABD'nin Avrupalı ülkelerden bağımsız hareket ederek gün içinde Rusya'dan ithal edilen petrole yasak getireceği iddialarıyla ilgili Psaki, "Rusya'dan gelen petrole ithalat yasağı getirilmesi konusunda henüz karar vermedik. Bu konuda, hem kendi içimizde hem de Avrupalı ortaklarımızla istişarelerimiz sürüyor" ifadesini kullandı.

Psaki, Rusya'ya Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle ağır ekonomik yaptırımlar uygularken, ABD'lileri de bunun etkilerinden korumaya çalıştıklarının altını çizerek, Rusya'ya yönelik enerji sektöründeki herhangi bir yasağın ABD'lilerin enerji harcamalarını artırmaması için çabaladıklarını söyledi.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988798-1.


00.00 Rusya'dan geçici ateşkes kararı

Rusya, Ukrayna'nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinden sivillerin tahliyesi için Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan ettiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Ukrayna'da İnsani Müdahale Birimler Arası Koordinasyon Merkezinden yapılan yazıl�� açıklamada, Ukrayna'da yaklaşık 2 milyon kişinin Rus kurumlarına tahliye için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Ukrayna'daki sivillerin tahliyeleri için hazır olunduğu belirtilen açıklamada, "Rus tarafı, 8 Mart'ta Moskova saatiyle 10:00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinde insani koridorları oluşturmaya hazır" ifadelerine yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun