Çapa Tıp Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura ile eşi Didem Bozbura ve çalışan Yasin Şimşek’in yargılandığı ‘rüşvet’ davasında savcı mütalaasını açıkladı. Ceza istenen üç sanıktan Didem Bozbura, 'CZN Burak' olarak bilinen restoran işletmecisi Burak Özdemir’in annesi.

Çapa Tıp Fakültesi'nde rüşvet davası: CZN Burak’ın annesine de ceza isteniyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan bir ihbarda, Çapa Tıp Fakültesi’nde genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura ve beraberindeki kişilerin, çok sayıda hastadan ‘rüşvet’ aldıkları iddia edildi. İddiaya göre, Prof. Bozbura’nın da bilgisi dahilinde, hasta yakınlarında alınan paraları Yasin Şimşek ile Didem Bozbura organize ediyordu.

Artı Gerçek’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre 8 bin 500 lira talep edilen Haydan Sözanlar’ın yakını Soner Sözanlar, polise verdiği bilgi sonrası operasyon düğmesine basıldı. 7 Şubat 2020’de yapılan operasyon öncesinde Sözanlar’a, seri numaraları alınmış paralar verildi. Sözanlar, anılan parayı Şimşek’e teslim etmek üzere hastaneye gitti. Prof. Bozbura’nın da odada olduğu esnada Sözanlar, hazırlanan parayı Şimşek’e teslim etti.

TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ

Tam bu esnada polis suçüstü yaptı; Şimşek gözaltına alındı. Bu esnada Şimşek’i telefonla arayan Didem Bozbura, bu kişiye parayı alıp almadığını sordu. Şimşek’in ‘aldım’ yanıtı üzerine Bozbura, daha önce alınan para ile birlikte toplam 30 bin lirayı Kapalıçarşı’daki kuyumcuya götürmesini tembih etti.

Bu görüşme sonrası Didem Bozbura da gözaltına alındı. Bir süre sonra emniyete giden Prof. Bozbura da emniyet sorgusu sonrası diğer iki kişi ile birlikte adliyeye sevk edildi. Sulh ceza hakimliği üç kişi için de tutuklama kararı verdi.

SAVCI ÜÇÜ İÇİN DE CEZA İSTEDİ

Üç sanık hakkında açılan davada 11 kişi şikayetçi olarak yer aldı. Bir süre tutuklu da kalan üç sanık hakkında açılan davanın yargılaması İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Artı Gerçek’in ulaştığı dava dosyasına göre, geçen 7 Şubat’ta görülen 10’uncu duruşmada, savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, üç sanığa da ‘irtikap’ suçundan ceza verilmesi gerektiği yönünde mütalaa verdi. Mütalaada, hasta yakınlarından alınan kimi paraların, Prof. Bozbura’nın da olduğu esnada Yasin Şimşek’e verildiği kaydedildi.

AVUKATLARI “GELİRİ YÜKSEK” DİYEREK BERAAT TALEBİNDE BULUNDU

Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura ve Didem Bozbura’nın avukatı Yıltay Günay ise mahkemeye sunduğu yazılı savunmada, müvekkilleri için beraat talebinde bulundu. Prof. Bozbura’nın 40 yıldır mesleğini yaptığını belirterek “Müvekkilimizin, mesleğinden kaynaklı olarak gelir seviyesi yüksektir. Bu nedenle kendisinin maddi bir ihtiyacı, kaygısı yoktur” dedi.

‘KOMPLO KURULDU’ SAVUNMASI

Dilekçede ayrıca “Müvekkil kimseden bıçak parası adı altında para talep etmemiş ve hesap bilgisi vermemiştir. Bu işlemlerin tümü Yasin Şimşek tarafından gerçekleştirilmiş fakat suçtan kurtulmak adına müvekkile Mazhar Alp Bozbura'ya ve eşine iftira atılmıştır. Bu sebeple somut olayda irtikap suçunun hiçbir suretle oluşmadığı kanaatine vardığımızı ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı. Avukat Günay, dilekçesinde ayrıca, müvekkili Prof. Bozbura’ya komplo kurulduğunu da iddia etti.

Mahkeme, bir sonraki duruşma için mayıs ayı sonuna gün verdi.

Bu arada, sanıklardan Didem Bozbura, aynı zamanda ‘CZN Burak’ olarak da bilinen Burak Özdemir’in de annesi.