birgün

4° KAPALI

GÜNCEL 30.09.2019 11:39

Çapa Tıp’ta deprem eylemi sürüyor

Çapa Tıp’ta deprem eylemi sürüyor

MERAL DANYILDIZ

Çapa'da bulunan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, depremde hasar gören binalara girmek istemediği için eyleme başladı. Yağmur yağdığında tavandan su aktığını, acil çıkış noktası olmadığından dolayı deprem esnasında izdiham yaşandığını söyleyen öğrenciler, BirGün’e yaptıkları açıklamada “Can güvenliğimiz sağlanana kadar binalarımıza hastaların da bizlerin de girmesini istemiyoruz” dedi.

ACİL ÇIKIŞ YERİMİZ YOK

5. sınıf öğrencisi Büşra Kabak, deprem esnasında ders gördüklerini söyledi. Deprem sırasında binanın sağlam olmadığından ötürü yaşanan izdihama dikkat çeken Kabak, “Beşinci kattaydık. Şans eseri hasta bakmıyorduk. Bundan önce de çok fazla çatlak ve hasar vardı ancak yaşanan deprem farkındalığımızı artırdı. Çok fazla hissettik, sallandık ve panik olduk. Acil çıkış yerimiz olmadığı için normalde kullandığımız merdivenlerden inmek zorunda kaldık. Hem klinikten, hem de dersten çıkan öğrenciler topluca oradan inmeye çalıştı. Daha büyük bir depremde biz çıkana kadar bu bina başımıza yıkılabilir. Duyduğum kadarıyla 6 ve daha yüksek şiddetindeki depremlere binanın dayanmayacağı söyleniyor" diye konuştu.

capa-tip-ta-deprem-eylemi-suruyor-631114-1.

Tuba Keskin ise, okulun şartlarının hasta bakmak için elverişli olmadığını ve can güvenliklerinin bulunmadığını kaydetti. Bu şartlar altında devam etmek istemediklerinin altını çizen Keskin, şöyle konuştu: “Derslerden geri kalsak da şu an can güvenliğimizi eğitimimizden daha ön planda tutuyoruz. Tabii ki hastaları mağdur etmek asla istemiyoruz. Fakat şartlar bunu gerektiriyor.”

YAĞMUR YAĞDIĞINDA TAVANLAR SU AKITIYOR

Nilüfer Alptekin de, “Biz burada çalışırken de kısıtlı imkanlarla çalışıyoruz. Çoğu ünitemiz çalışmıyor, yağmur yağdığında tavan su akıtıyor. Bu tarz şeylere alıştık ama depremde herkes çok korktu. Binanın sallandığını görmek herkesi çok korkuttu. Ne hastalar, ne hocalarımız ne de bizler için güvenli bir ortam sağlanmadığı sürece içeri girmeyi planlamıyoruz” şeklinde konuştu.

Hüseyin Hilmi Kul, can güvenliklerinin olmadığını ve okul yönetimine seslerini duyurmak için şu an burada olduklarını ifade etti. Kul, “Bize herhangi bir somut ilerleme kaydedildiğine dair bir şey söylenmedi. Binanın içerisine girmek istemiyoruz. Hastalarımızı da içeri sokmak istemiyoruz. Olası bir depremde binanın zaten yıkılacağı belli. Binaya dair hiçbir şey sağlam değil. 6’yı bulmuş olsa şu anda hepimiz ölü olabilir, enkazın altından toplanmaya çalışılıyor olabilirdik. Oturmaya devam edeceğiz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

capa-tip-ta-deprem-eylemi-suruyor-631115-1.

HAKKIMIZDA İŞLEM YAPILACAĞI SÖYLENDİ

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ismini vermek istemeyen bir öğrenci ise, şu anda Diş Hekimliği Fakültesi gibi protestoda bulunamadıklarını aktardı. Öğrenci, gerekçeyi şu sözlerle anlattı: “Tıpçılar da derslere girmek istemiyordu ama derslere girmediğimizde ya da herhangi bir protestoda bulunduğumuzda hakkımızda işlem yapılacağımız ve yok yazılacağımız mesaj aracılığıyla bize söylendi. Bizde de çatlaklar var. Duvarlar boydan boya çatlak.”


Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız