birgün

12° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 29.10.2020 11:18

Çapaklı’daki ‘acele kamulaştırma’ davası görüldü

Çapaklı köyünde yapılmak istenen biyogaz tesisi için alınan 'acele kamulaştırma' karar yargıya taşındı. Köylüler, biyogaz tesisinin ekolojik dengeyi bozacağına dikkat çekerek, projede vazgeçilmesini istedi.

Çapaklı’daki ‘acele kamulaştırma’ davası görüldü

BirGün EGE

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı köyü sakinlerinin, biyogaz tesisine karşı mücadelesi sürüyor. Çapaklı köylüleri Biyogaz elektrik ve gübre üretim tesisinin tarıma ve su kaynaklarına zarar vereceğini belirtiyor. Biyogaz tesisi için verilen ‘acele kamulaştırma’ kararına karşı köylüler iptal davası açtı. Dava duruşması Manisa 1. İdare Mahkemesi'nde görüldü. Kararın taraflara daha sonra tebliğ edileceği öğrenildi.

Duruşma sonrasında açıklama yapan Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege Değerli , "Hem projenin kamu yararına olmadığını hem de sonrasında alınan 'acele kamulaştırma' kararının yanlış olduğunu mahkeme heyetine anlattık. Proje tarım alanları üzerine yapılacak ve bölgenin ekolojik bütünlüğüne zarar verilecek” dedi.

Memleket topraklarının santrallere, ocaklara feda edilmesini kabul etmediklerini vurgulayan Değerli, “Hem insan sağlığının hem canlı varlığının ekolojik bütünlük içinde var olabilmesi için tarım arazilerinin korunmasının önemine dikkat çektik. Ümidimiz o dur ki haklı davamız olumlu şekilde sonuçlanacak. Tarım topraklarının yok edilmesine karşıyız” diye konuştu.

Dava avukatlarından Berna Babaoğlu da "Tesisin zararlarını ve hazırlıksız olduğunu, depremsellik olarak yeterince önlemlerin alınmadığını mahkeme heyetine anlattık. Ve idarenin işleminin iptalini istediğimizi heyete sunduk. Karar taraflara tebliğ edilecek, olumlu olmasını bekliyoruz. İdarenin hukuka ve usule aykırı yapmış olduğu ÇED olumlu kararları, yani usulen yerine getirilerek, denetlenmeden vermiş olduğu kararın iptal edileceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız