birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 29.06.2020 17:29

Caretta caretta yuvalarının üzerinden traktör ve ATV'lerle geçtiler

Manavgat'ta sahildeki deniz kaplumbağası yuvalarını korumak için ağaçtan yapılan korunakların tahrip edildiği, bazı kişilerin de yuvalardaki ağaç ve tahtaları, sahilde kuma batan araçlarını çıkarmak için kullandığı, sahilde ATV ve traktörle gezenlerin ise yuvaları tahrip ettiği belirlendi

Caretta caretta yuvalarının üzerinden traktör ve ATV'lerle geçtiler

Manavgat'ın Titreyengöl, Boğaz ve Ulualan bölgesinde sahilde işaret ve tabelalarla koruma altına alınan deniz kaplumbağası üreme alanları, bazı kişiler tarafından tahrip edildi. Manavgat Belediyesi, TİSOYAB ve bazı oteller tarafından deniz kaplumbağası yuvalarını korumak amacıyla tahtadan yapılan tabelalar söküldü.

Bazı kişilerin deniz kaplumbağası yuvalarından söktükleri tahtaları, sahilde kuma saplanan araçlarını çıkarmak için kullandıkları belirlendi. Tahtaların alınmasının ardından işaretlerin kaybolması nedeniyle sahile, cip ve ATV gibi arazi araçlarıyla giren bilinçsiz şahısların da yuvalara zarar verdiği ve pek çok yumurtanın kırıldığı tespit edildi.

TRAKTÖR VE ATV İLE DOLAŞANLAR KAYDEDİLDİ

Yaşanan tahribat, yurttaşlar tarafından dün cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Görüntülerde bir kişinin Ulualan'da sahilde traktörle dolaştığı görülürken, Boğaz mevkisinde ise tahrip edilen deniz kaplumbağası yuvaları arasında 'ATV' denilen motorlu araçlarla dolaşanlar yer aldı. Cep telefonuyla kayıt yapan bir yurttaş sabah bütün yuvaların işaretli ve koruma altında olduğunu, akşam geldiklerinde ise hemen hemen hepsinin tahtalarının söküldüğünü anlatarak, "Bu, caretta yuvalarındaki tahtaları kuma batan araçlarını çıkarmak için alıyorlar" dedi.

Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in talimatı üzerine belediye ekipleri, deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Boğaz mevkisindeki sahilde bu sabah hendek kazıp, bariyerler yerleştirerek sahili motorlu araç giriş ve çıkışlarına kapattı. Manavgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve doğaseverler uzunca bir süre ve gece boyunca da alana araçların girmemesi için nöbet tuttu.

caretta-caretta-yuvalarinin-uzerinden-traktor-ve-atv-lerle-gectiler-750435-1.

YURTTAŞLARA DUYARLI OLMALARI KONUSUNDA ÇAĞRI YAPILDI

Başkan Şükrü Sözen, sosyal medya hesabından 'Carettaları yaşatalım' başlığıyla yaptığı paylaşımında, "Manavgat Belediyesi olarak Boğaz mevkisinde caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları olan 16 noktada güvenlik tedbirlerimizi büyük bir titizlik içerisinde almamıza rağmen, bazı vatandaşlarımızın bilinçli ya da bilinçsiz olarak araçlarıyla girerek yuvalara zarar verdiklerini üzülerek görmekteyiz. Vatandaşlarımızdan belediyemizin şeritler ve tabelalarla işaretlediği caretta üreme alanlarındaki uyarılara dikkat etmelerini önemle rica ediyorum" dedi. Sözen 'yuvama dokunma' hashtag'iyle paylaştığı ikinci mesajında ise "Boğaz mevkimizdeki caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanlarını korumak amacıyla hendek kazdırarak araç trafiğine kapattık. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını önemle rica ediyoruz" ifadelerine yer verdi.


caretta-caretta-yuvalarinin-uzerinden-traktor-ve-atv-lerle-gectiler-750440-1.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız