birgün

17° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 11.01.2021 16:46

Cargill işleri, direnişlerinin 1000’inci gününde gözaltına alındı: Polisten tehdit

Direnişlerinin 1000’inci gününde Ankara'da Tarım Bakanlığı'na yürüyüş gerçekleştirmek isteyen Cargill işçileri gözaltın alındı. Polis, işçileri, “Biz devletin gücüyüz neler yapabileceğini orada gösteririz size. Siz merak etmeyin” diyerek tehdit etti.

Cargill işleri, direnişlerinin 1000’inci gününde gözaltına alındı: Polisten tehdit

Ankara'da Tarım Bakanlığı'na yürüyüş gerçekleştirmek isteyen Cargill işçilerini engelleyen polis "Biz devletin gücüyüz neler yapabileceğini orada gösteririz size. Siz merak etmeyin" dedi. Yürüyüşleri engellenen işçiler, bekleyişe geçme kararı almaları sonrası da gözaltına alındı.

ABD firması Cargill'in Bursa Orhangazi'de fabrikasında çalışırken Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler, direnişlerinde bugün itibariyle 1000’inci gününe ulaştı.

İşlerine iade edilme talebiyle Ankara'da, Tarım ve Orman Bakanlığı binası önünde bugün açıklama yapmak isteyen işçiler polis engeliyle karşılaştı.

Polis, işçilerin Bakanlık önünde eylem yapmalarına ‘pandemi’ gerekçesiyle izin vermeyeceklerini bildirdi.

Cargill işçileri ile polis arasında yapılan müzakere sırasında polisin işçilere yönelik tehditkar ifadeler kullanarak "Biz devletin gücüyüz, size orada neler yapabileceğimizi gösteririz. Merak etmeyin" demesi dikkat çekti. Görüşmede yer alan Tek Gıda-İş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya ise bu ifadelere tepki göstererek "Devlet gücünü bizde mi sınayacak? Böyle bişey olur mu? Siz bizim gücümüzü biliyor musunuz?" dedi.

Direnişçi işçiler, Bakanlık yetkilileriyle görüşene kadar sendika önünde bekleyerek eylemlerine devam etme kararı almıştı. Ancak bu şekilde eyleme de müsaade etmeyen polis, işçileri gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Cargill’in Bursa Orhangazi’deki fabrikasında Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenme çalışması başlatan 14 işçi, 17 Nisan 2018’de işten atılmıştı. İşçiler Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açmış ve mahkeme dava açan 12 işçiyi haklı bularak, işe iade kararı vermişti. Ancak Cargill mahkemenin verdiği işe iade kararını uygulamamış ve bunun üzerine işçiler direniş başlatmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol