birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 13.09.2021 10:40

Cari açık temmuzda 683 milyon dolara geriledi

TCMB, 2021 yılı Temmuz ayı ödemeler dengesi verisini açıkladı. Temmuz ayında cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Cari açık temmuzda 683 milyon dolara geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı.

Buna göre cari açık temmuzda bir önceki yılın temmuz ayına göre 1 milyar 306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolara geriledi. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 27 milyar 832 milyon dolara olarak gerçekleşti.

Bu gelişmede, hizmetler dengesi kaleminin bir önceki yılın temmuz ayına göre 2 milyar 653 milyon dolara artarak 2 milyar 948 milyon dolar fazla vermesi etkili oldu.

TCMB'den yapılan açıklamaya göre Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın temmuz ayında 1 milyar 924 milyon dolar fazla vermişken, 2021 temmuzda 2 milyar 749 milyon dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2 milyar 118 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Temmuzda doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 1 milyar 30 milyon dolar olarak kaydedilirken, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 93 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 439 milyon dolar net alış yaptığı açıklandı.

Temmuzda resmi rezervlerde ise 6 milyar 700 milyon dolar artış kaydedildi.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol