birgün

11° AÇIK

‘Çarpışma’ dizisine açılan davada bilirkişi intihale işaret etti

Başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ ve Elçin Sangu'nun yer aldığı, 2018-2019 yıllarında yayınlanan ‘Çarpışma’ dizisinin senaryosunun kendisine ait olduğunu iddia eden emekli polis Selçuk Olcay'ın açtığı davada, bilirkişi, davacının fikri hakkına tecavüzün oluştuğunu kaydetti.

MEDYA 12.04.2022 14:01
‘Çarpışma’ dizisine açılan davada bilirkişi intihale işaret etti
Abone Ol google-news

Senarist ve aynı zamanda emekli bir polis olan Selçuk Olcay, başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ ve Elçin Sangu'nun yer aldığı ‘Çarpışma’ dizisinin senaryosunun kendisine ait olduğunu ve senaryonun izinsiz kullanıldığını iddia ederek, Ay Sanat Prodüksiyon ve Yapım Anonim Şirketi’ne dava açmıştı.

Maddi ve manevi toplam 100 bin TL'lik tazminat talebinin bulunduğu davada, celse arasında bilirkişi raporu dava dosyasına ulaştı.

CNN Türk'te yer alan habere göre bilirkişi raporunda; davacı Selçuk Olcay’ın, ‘Adalet Melekleri’ adlı eseri ile ‘Çarpışma’ isimli eser arasındaki ana karakterlerin hikayelerinin tesadüfü aşacak oranda benzerlik taşıdığı, bunun da Olcay’ın eserine intihal oluşturacak düzeyde olduğu kaydedildi.

Raporda, davacı Olcay’ın fikri hakkına tecavüzün oluştuğu ve yapımcı ile televizyon kuruluşunun toplam elde ettiği gelir ile vergiler düşürüldükten sonra maddi tazminata hak kazandığı aktarıldı. Bilirkişi raporunda, manevi tazminatın ise mahkemenin takdirine bırakıldığı belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun